3 Şirket Bitcoin’i Küresel Ödeme Yöntemine Dönüştürüyor

Bitcoin ve diğer kripto paralar düşündüğümüzden daha çabuk kütlesel olarak benimsenmeye başlandı.

Son araştırmalar gösteriyor ki dünya genelindeki kripto tutan kişilerin sayısı 2021 yılının ilk 6 ayında ikiye katlandı. Kripto kullanımı ise geçen yıla oranla %881 kat artmış durumda. Bitcoin ve diğer kripto paralarının bu kadar hızlı benimsenmesinin en büyük sebeplerinden biri aşağıda bahsedeceğimiz 3 vizyon sahibi finans şirketidir.

PayPal

th
3 Şirket Bitcoin'i Küresel Ödeme Yöntemine Dönüştürüyor 5

PayPal, US kullanıcılarının PayPal cüzdanlarıyla BTC, ETH, BCH ve LTC gibi kripto paraları işlem yapacaklarını duyurduğunda bu haber her yerde manşet olmuştu. Bu kripto pazarının gelişmesi için önemli rol oynamıştı. Çünkü PayPal dünya genelindeki en büyük elektronik ödeme yöntemidir. PayPal 2020’de 370 milyon kullanıcıyla 936 milyar dolarlık hacim yaptı.

PayPal kripto paraların kullanımından memnun ki, bu yıl içinde UK kullanıcılarına da cüzdanlarıyla kripto para işlemlerini açmayı planladığını belirtti. Ayrıca harici adresler arasında transfer yapmanın yollarını araştırıyor.

Daha da dikkat çekici olan ise PayPal CEO’su Dan Schulman açıklamasında PayPal’ın akıllı sözleşmeleri ve DeFi’yi de araştırdıklarını söyledi.

Henüz net planlar belli olmasa da fikrin kendi çok heyecan verici. DeFi araçlarının PayPal ile birleşmesiyle stake etme ve borç verme gibi yöntemlerle sadece para kullanmayacaklar aynı zamanda uygulamadan para kazanabilecekler.

CoinsPaid

11
3 Şirket Bitcoin'i Küresel Ödeme Yöntemine Dönüştürüyor 6

CoinsPaid basitçe bir kripto ödeme sağlayıcısıdır. Online mağazalar için kripto para işlemlerini işleyerek ödemenin gerçekleşmesini sağlar. Online mağazaya Bitcoin ile ödeme yaptığınızda CoinsPaid gibi aracı firmalar sayesinde mağazanın hesabına sıkıntısız şekilde geçer. CoinsPaid gibi aracı firmalar olmasaydı kripto paralar küresel olarak benimsenmezdi. CoinsPaid aynı zamanda darknet gibi şüpheli işlemleri tespit eden güvenlik sistemlerinden yararlanır. Mağazaların kripto paralarını nakit olarak banka hesaplarına geçirmesinde de kolaylık sağlar.

CoinsPaid dünya genelinde 700’den fazla mağazaya hizmet veriyor. Sadece 2021 yılında 9 milyon işlemle şirket 2.3 milyar euro devretti. CoinsPaid DeFi araçlarını ve kendi parası olan CPD’yi piyasaya süreceklerini duyurdu. Ayrıca CoinsPaid IDO’sunu 24 Ağustos ile 31 Ağustos arasında yaptı.

FIS

fis
3 Şirket Bitcoin'i Küresel Ödeme Yöntemine Dönüştürüyor 7

CoinsPaid’in aksine FIS geleneksel itibari para ödemelerini işlemede dünya birinci durumda. Florida temelli olan şirket’in Fortune 500 listesinde ve dünya genelinde 50,000’den fazla çalışanı var. Worldpay’i 35 milyar dolara alarak kendi alanında dünya birincisi oldu. Her yıl 9 trilyon dolar değerinde 75 milyar işlem işliyor.

FIS 2021 Mayıs ayında NYDIG ile ortaklığını duyurmuştu. NYDIG Bitcoin finansal işlemler sunan bir firmadır. Bunun yanında FIS başka bir açıklamasında CEX.io ile çalışarak kripto para banka kartı çıkaracak. CEX.io kartın şimdilik UK ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde çıkacağını belirtti. Tabi ki kartın ‘transactions’ işlemlerini FIS şirketi yapacak.

PayPal, FIS gibi şirketlerin kripto sahnesine adım atması bu genç sektörün hızlıca ilerlemesini sağlayacaktır ve kısa sürede kripto para günlük hayatımızın bir parçası olacaktır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.