ABD Adalet Bakanlığı, Kripto Uygulama Ekibi Kuracak

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), 06.10.2021’de yaptığı bir açıklama ile finansal suçlarla mücadele edecek yeni bir kripto para uygulama ekibini duyurdu. Yetkililer, yeni ekibin DOJ’nin kripto paraları içeren suçlarla mücadele yeteneğini güçlendireceğini söyledi.

ABD Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, 06.10.2021’de Aspen Siber Zirvesi’nde konuyla ilgili duyuruyu yaptı. Yeni ekibin, siber suçluların gelişmesine izin veren finansal piyasaları devre dışı bırakma konusunda Adalet Bakanlığı’nın kapasitesini güçlendireceğini söyledi.

Ayrıca Bakanlığın, sivil siber dolandırıcılığa odaklanmak için bir girişim başlatacağını da sözlerine ekledi.

Bugün ulusal kripto para birimi uygulama ekibini başlatıyoruz. Kripto para platformlarının kötüye kullanımıyla mücadelede zaten büyük adımlar attık ve gösterdik, suçluların suç gelirlerini aklamalarına veya suç gelirlerini gizlemelerine yardımcı olan platformların peşinden gitmekte tereddüt etmeyeceğiz.

Lisa Monaco, ekibin hem kara para aklama hem de siber güvenlik uzmanlarından oluştuğunu ve tüketicileri çevrim içi mali suçlardan korumak için çalışacaklarını söyledi.

Kripto para borsaları geleceğin bankaları olmak istiyor. İnsanların bu platformları kullanırken güvende olduklarından emin olmamız gerekiyor.

Lisa Monaco

Monaco konuşmasında, sivil siber dolandırıcılık girişiminin, önerilen siber güvenlik standartlarına uymamaları halinde de federal fon alan şirketleri takip edeceklerini söyledi.

DOJ, siber suçluları ve özellikle de son zamanlarda kripto paraları kullananları çökertiyor. Monaco, devlet kurumunun yıllarını kaçarak geçiren, Bitcoin mixer (BTC fonlarının kaynağını gizlemeye yardımcı olan bir araç) kullanıcısı Ohiolu Larry Harmon’u mahkum etmedeki son başarısına atıfta bulundu.

2021 ağustos ayında Harmon, kullandığı hizmet aracılığıyla kara para aklama suçlamalarını kabul etti.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.