ABD Senatörü Bitcoin Satın Almış!

ABD’de Cumhuriyetçi senatör ve uzun süredir Bitcoin yanlısı olarak bilinen Cynthia Lummis, kişisel portföyüne 100.000 dolar değerinde Bitcoin ekledi.

Cumhuriyetçi Senatör Cynthia Lummis, portföyüne 100.000 dolar değerinde kripto para ekleyerek, büyük miktarda Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı.

07.10.2021’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC)’e sunulan Periyodik İşlem Raporuna göre, Cynthia Lummis 16 Ağustos’ta 50.001 ile 100.000 $ arasında bir değerde Bitcoin aldı. Dosyaya göre, Lummis satın alma işlemini River Financial aracılığıyla gerçekleştirdi.

2012 Kongre Bilgisine İlişkin Ticareti Durdurma Yasası (STOKC Yasası) uyarınca, ABD senatörleri ve 119,554$’ın üzerinde kazançları olan kıdemli personelin belirli finansal işlemleri açıklaması gerekmektedir. Bu gereklilik, işlem 1.000 ABD Dolarını aşarsa, herhangi bir hisse senedi, tahvil, emtia ve diğer menkul kıymetlerin satın alınmasını, satılmasını veya takas edilmesini içermektedir.

Senatör Cynthia Lummis‘in satın alımı 45 günlük raporlama süresinin dışında açıklanmış gibi görünüyor ancak senatörün sözcüsü CNBC’ye bu gecikmenin “bir dosyalama hatasından” kaynaklandığını söyledi ve “Fark ettiğimizde, düzeltmek için Etik kurulla birlikte çalıştık. Dürüst bir hataydı ve sorun cezasız bir şekilde çözüldü.” dedi.

Senatör Lummis Daha Önce de Bitcoin Almıştı

Senatör Lummis, uzun zamandan beri ateşli bir Bitcoin savunucusu olarak biliniyor. 2020 eylül ayında Wyoming Blockchain Stampede etkinliğinde konuşan Cumhuriyetçi senatör, ilk Bitcoin’ini 2013 yılında 330 dolardan işlem gördüğü zamanlarda aldığını söyledi.

İlk Bitcoin’imi 2013’te satın aldım çünkü nadir bulunan şeyin ekonomik gücüne ve Bitcoin’in finansal sistemimizdeki bazı manipülasyonları ele alma potansiyeline inanıyorum.

Cynthia Lummis

Senatör Lummis, 2020 Kasım ayında ABD Senatosu’na seçilmeden önce sekiz yıl Wyoming’in eyalet saymanı olarak görev yapmıştı. Ancak geçen hafta Cumhuriyetçi senatör, itibari para biriminin fiyatına sabitlenmiş olan stablecoin’ler ile kripto para birimleri hakkında bazı kritik açıklamalar yaptı.

Senato katındaki konuşmasında şunları söyledi:

Stablecoin’ler sadece mevduat kurumları tarafından ya da para piyasası fonları veya benzeri araçlar aracılığıyla çıkarılmalıdır ayrıca Stablecoin’lerin %100 nakit ve nakit benzerleri tarafından düzenli olarak desteklenmesi gerekiyor

Cynthia Lummis

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.