Amerika’da Bitcoin için Anket Yapıldı. İşte Sonuçlar

İngiliz pazar araştırma şirketi YouGov tarafından yapılan ankette Amerika vatandaşlarının %27’si ABD’de Bitcoin’in yasal para birimi olmasını istedikleri ortaya çıktı.

ABD’de Bitcoin yasal para birimi olsa destekler miydiniz adlı ankette ABD vatandaşlarının %27’si böyle bir hareketi destekleyeceğini belirtti. Ankete göre 34 yaşın altındakiler ve geliri yüksek olan kişilerin bu hareketi daha fazla destekleyeceğini söyledi.

El Salavador’un Bitcoin yasasıyla, BTC’yi yasal hale getirerek ülkenin para birimi yapması dünyada izler bırakmasına sebep oldu. Panama gibi bazı ülkeler de El Salvador’dan sonra benzer tasarıları incelemeye başladı.

Londra merkezli YouGov, her üç Amerikalıdan biri benzer bir hareketi destekleyeceklerini belirtiyor. YouGov, anketinde, cevap verenlerin yüzde 11’nin hareketi güçlü bir şekilde desteklediğini, yüzde 16’nın ise ‘bir şekilde desteklediğini‘ ortaya çıkardı.

Yıllık 80.000 dolar ve üzeri geliri olanlar %21 ile bu hareketi desteklemek istiyorlar. Yıllık 40.000 dolar ve altı geliri olanlar ise %11 ile biraz daha az istekli gözüküyorlar. Demokratlarda ise %29 ile %26 olan Cumhuriyetçilere oranla bu hareketi daha fazla destekliyorlar.

Ankete göre, genç katılımcılar yaşlılara oranla Bitcoin’i daha fazla destekledikleri ortaya çıktı. 25-34 yaş arasındaki vatandaşların neredeyse yarısı bu eylemi desteklemek istiyor.

yougov 627x600.png
Amerika'da Bitcoin için Anket Yapıldı. İşte Sonuçlar 3

Bitcoin’i Yasallaştıracak 2. Ülke Kim Olacak?

El Salvador’dan Bitcoin’i yasal para birimi olarak sayarak bir ilke imza attı. Ayrıca bu hareket Bitcoin için de çok büyük bir önem taşıyor. Böylelikle Bitcoin hakkında kötü düşünen kişilerin bir kısmı Bitcoin’e daha olumlu bakmaya başladı. Tabi hala El Salvador’un, Bitcoin’in hareketinin başarısız olmasını isteyenler var. El Salvador’da olacakları ilerleyen günlerde göreceğiz.

EL Salvador’dan sonra benzer hamleyi Karayipler veya Güney Amerika’nın yapması bekleniyor. Panama’da bu ülkelerle yarışırken Bitcoin’in ödemeler için yasallaştığını görebilecek yasal bir süreci başlatmış durumda. Ancak El Salvador’un aksine vatandaşları istemedikçe Bitcoin’i kabul ettirmeye zorlamayacak. El Salvador’da vatandaşların çoğu Bitcoin’i istemiyordu fakat hükümet yasayı geçirerek Bitcoin’i yasal para haline getirdi. Şimdi ise vatandaşlarına teşvikler vererek Bitcoin’i benimsemelerini sağlamayı çalışıyor. Panama ise çoğunluğuk Bitcoin’i destekledikten sonra harekete geçmeyi planlıyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.