Anti-Bitcoin Yasası Aktivisti El Salvador’da Tutuklandı

El Salvador polisi, Başkan Nayib Bukele‘nin kısa bir süre önce onayladığı Bitcoin Yasasını sert şekilde eleştiren eylemci Mario Gomez‘i tutukladı. Ülkedeki yerel haber ajanslarından gelen bilgilere göre, Mario Gomez kripto para birimi analisti ve bilgisayar sistemleri uzmanıdır.

El Salvador’da yoğun tartışmalara neden olan yeni Bitcoin Yasası, ülkede Bitcoin’i ABD doları ile eşitliyor ve birçok tüccarı da bunu ödeme olarak kabul etmeye zorluyor. Teknoloji inkübatörü Hackerspace’in kurucusu Mario Gomez, yeni Bitcoin yasasının uygulanmasına karşı çıkan ülkedeki yüksek profilli Salvadorlular arasında yer alıyor.

Mario’nun annesi Elena de Gomez, yerel La Prensa Grafica gazetesine verdiği röportajda, oğlunun tutuklanma nedenini bilmediğini söyledi. Ancak polis, Mario Gomez’i mali dolandırıcılık iddialarını soruşturmak için tutukladığını iddia etti. La Prensa Grafica‘nın haberine göre, El Salvador’lu polisler, tutuklama sırasında Gomez’in bilgisayarına da el koydular. Gomez, daha sonra Ulusal Sivil Polis Merkezi Soruşturma Biriminin Özel Suçlar bölümüne transfer edildi. Polis yaptığı açıklamada, Gomez’in “hesapları ele geçirilen bazı banka müşterilerine gönderilen sahte e-postalar” nedeniyle soruşturulduğunu söyledi. El-Salvadorlu yetkililer Gomez’in telefonlarına ve bilgisayarına erişmeye çalışıyor.

Mario Gomez Neden Tutuklandı

Mario Gomez, geçen hafta Nayib Bukele hükümetinin Bitcoin Yasası uygulamalarındaki kusurları,eksikleri ve riskleri ayrıntılı olarak açıklamak için çeşitli forumlara ve video konferanslarına katılmıştı. Ayrıca, hükümet tarafından dolar-bitcoin değişim sürecini kontrol etmek için oluşturulan ve ülkenin Resmi Salvador Bitcoin Cüzdanı olarak tanıtılan Chivo kripto para cüzdanının önemli ayrıntılarını sızdırdığı için kredilendirildiği iddia edildi. Gomez, Chivo cüzdanındaki “sıfır ücretli hizmetin” aslında vergi parasıyla ödeneceği gerçeği de dahil olmak üzere kendisini ilgilendiren çeşitli tasarım özelliklerine de dikkat çekti.

Mario, tutuklanmasından kısa süre önce El Salvador İstihbarat Teşkilatına şifreli bir mesaj gönderdi ve iddiaları reddetti: “O ben değilim. Kendi insanınızdır. Yaptıklarınızı ne kadar gizlemeye çalışırsanız, o kadar çok insan ortaya çıkar ve gizlediklerinizi ortaya çıkarır.”

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.