Apple CEO’su Tim Cook Kripto Para Tuttuğunu Açıkladı

Apple CEO’su Tim Cook, kişisel yatırımlarında kripto para tuttuğunu söylüyor ancak şirketin bu varlık sınıfına yatırım yapma gibi bir planı yok.

Bugün, New York Times DealBook Online Zirvesi’nde, Apple CEO’su Tim Cook, kripto paraya yatırım yapma konusundaki kişisel görüşlerini belirtti ve şu sözleri söyledi:

Çeşitlendirilmiş bir portföyün parçası olarak kripto para bulundurmanın makul olduğunu düşünüyorum.

CEO ayrıca, bunun yatırım tavsiyesi olmadığını, kendi portföyüyle ilgili kişisel görüşleri olduğunu belirtti. Sonrasında da kişisel olarak kripto paralara yatırım yaptığını söyledi.

Ayrıca, Apple’ın kripto para alanında herhangi bir varlığı olmadığını açıkladı. Apple’ın portföyüne kripto para ekleyen sayısız şirkete katılma planlarının da olmadığını sözlerine ekledi. Cook, ”kesinlikle baktığımız başka şeyler var” dedi.

Dünyanın en değerli ikinci şirketinin başındaki kişi olarak, iş dünyasındaki birçok kişi Cook’u yakından izliyor. Cook’un yorumları, kripto para sektöründe dalgalanmalara sebep olabilir.

COVID-19 pandemisi sebebiyle geleneksel finans firmaları kripto para birimlerine geçiş yapmaya başladı. Bunun sebebi ise merkez bankalarından gelen büyük teşvik paketlerinin ve hükümet güvenindeki azalma olabilir. Birçok şirket, kripto para sektörüne geçerken, Bitcoin’e büyük yatırımlar yapılarak bu eğilim hızlandırıldı.

2020 Ağustos ayında MicroStrategy, Bitcoin’e 425 milyon dolar yatırım yaptı. Şimdi ise 114,042 milyar doların üzerinde bir değere sahip olan 7 BTC’ye sahip.

Tesla, Coinbase ve Square gibi şirketlerin de 42.000 BTC’den 4.000 BTC’ye kadar önemli miktarlarda kripto para tuttuğunu biliyoruz.

bitcoin treasuries top companies 1536x722 1
Apple CEO'su Tim Cook Kripto Para Tuttuğunu Açıkladı 3

Buy Bitcoin Worldwide‘ın haberine göre, en çok Bitcoin’e sahip olan şirketler 4.000 BTC ile 114.000 BTC arasında kripto para tutuyorlar. Bu sayılar Bitcoin ve kripto paranın şirketlerce tanındığının bir kanıtı oldu.

MicroStrategy Kripto Paraya Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

2020 yılında MicroStrategy 7 BTC’yi 425 milyon dolara almıştı. Bitcoin’in artışını gören şirket düzenli olarak BTC almaya devam etti.

MicroStrategy geçtiğimiz perşembe günü 3. Çeyrek finans raporunu yayımlamıştı. Rapora göre şu ana kadar ki Bitcoin’lerini almak için 3.160 milyar dolar ödedi. Ortalama ise 27.713 dolar fiyatından satın almış oldu.

MicroStrategy kurucusu Saylor, kişisel hesaplarında da BTC satın aldığını duyurdu. Ortalaması 9.882 dolardan 17.732 Bitcoin’e sahip olduğunu açıkladı. Şu anki BTC varlığı ortalama olarak 1.08 milyar dolar değerine denk geliyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.