Apple’a XRP Sahiplerinden Toplu Dava!

Apple’ın birçok kullanıcı için ağır kayıplara neden olan bir bilgisayar korsanı saldırısını etkinleştirdiğini iddia eden XRP sahipleri, Apple Inc‘e karşı toplu dava açtı. Söz konusu mağduriyetin, Apple’daki Toast Plus uygulamasının indirildikten sonra gerçekleştiği bildirildi.

App Store’daki Dolandırıcılar

AMBCrypto’nun haberine göre, konuyu mahkemeye taşıyan Hadona Diep; Kripto varlık cüzdanları kılığına girmiş bu tür “kimlik avı” uygulamalarının App Store’da izin verilmiş olmasını büyük bir ihmalkarlığa bağlıyor. Ayrıca birkaç Apple kullanıcısının da kripto varlık hesaplarına bir suç portalı yüklemeye teşvik ettiklerini iddia ediyor.

Davacı Hadona Diep, Apple’ı Ripple kullanıcılarının başına gelenlerden “doğrudan veya dolaylı olarak” sorumlu tutuyor. Özellikle Apple, komisyon ücretlerinin yaklaşık %30’unu alırken ve bu şekilde milyar dolarlık karlar elde ederken, App Store’da bulunan yazılımları kontrol etmek şirketin doğrudan sorumluluğundadır. Kullanıcılar, bu davanın dolandırıcılık amaçlı uygulamaların platformda görünmesini önlemek için iyi bir neden olduğuna inanıyor.

Bu, Toast Plus uygulaması için açılan ilk dava değil. App Store “kullanıcıların en güvenilir uygulamaları edinebileceği yer” olarak lanse edilmesine rağmen, Toast Plus kullanıcıları durumun böyle olmadığını düşünüyor. Toast Plus’ın simgesini gördükten sonra, birçok müşteri bunun iyi bilinen bir kripto para cüzdanı uygulaması olan Toast Wallet’ın yeni bir versiyonu olduğuna inandırıldı. İsimleri ve simgeleri neredeyse aynı olduğu için birçok kişi tarafından karıştırıldı ve sonuç olarak, Ripple kullanıcıları dijital varlıklarını kaybettiler.

Toast Plus Uygulamasının Özelliği Nedir?

Olayı mahkemeye taşıyan Hadona Diep’e göre; 2018’de 474 XRP’yi o zamandan beri kullanmadığı bir kripto para cüzdanına aktardı. Mart 2021’de Toast Plus uygulamasını indirdi ve yeni bir cüzdan oluşturdu, ancak parasını oraya transfer etmedi. Ağustos 2021’de ise Hadona Diep, tasarruflarının hesaptan kaybolduğunu ve hesabın da kayıttan hemen sonra “silindiğini” keşfetti. Sonuç olarak, maruz kaldığı kayıp 5.000 dolardan fazla bir rakam. Deip, Toast Plus ve Apple destek hizmetlerine ve kolluk kuvvetlerine ulaşmasına rağmen sorunu çözmeyi başaramadığını iddia ediyor.

Uygulamanın incelemelerinde bu tekrarlayan bir sorun gibi görünüyor. Hadona Deip, diğer mağdurları da ortaya çıkmaya ve maddi hasar için tazminat talep etmek için mahkemeye katılmaya teşvik ediyor. Apple henüz durum hakkında hiçbir yorum yapmadı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.