Artion: OpenSea’ye Açık Kaynaklı Rakip NFT Marketi!

Merkeziyetsiz, açık kaynaklı ve OpenSea’nin aldığı %2,5 komisyonu bitirecek bir NFT pazarı Artion! Andre Cronje yeni NFT market Artion‘ın, Fantom blok zincirinde beta olarak piyasaya sürüldüğünü açıkladı.

Bu ayın başlarında (Eylül 2021) en büyük NFT marketi olan OpenSea‘nin yöneticilerinden Nate Chastain içeriden bilgi ticareti yapmakla suçlandı.

Suçlamaya göre OpenSea’nin ana sayfasında hangi NFT’lerin olacağını bildiği için bu NFT’leri yaklaşık 65.000 $’lık düzenli kârlarla alıp sattı. Nate Chastain’in bu davranışı, NFT topluluğunun içine dert oldu ve merkeziyetsiz açık kaynaklı ve OpenSea’nin aldığı %2,5 komisyonu bitirecek bir NFT pazarı için boşluk açtı.

Fantom Blok Zincirinde Yeni NFT Pazarı

Yearn.Finance yaratıcısı Andre Cronje ise yeni NFT market Artion‘ın, Fantom Blockchain’de beta olarak piyasaya sürüldüğünü ve tıpkı OpenSea gibi görünüp çalıştığını açıkladı. Ancak Artion’da komisyon olmayacak, nihayet OpenSea ile aynı ERC-721 tokenlerini destekleyecek ve Fantom’da bir NFT’yi çıkarmak sadece 1 FTM’ye (yaklaşık 1.3 $) mal olacak. Ethereum’da NFT’leri çıkarmak birkaç yüz dolara mal olabilir.

Artion’un NFT’leri, merkeziyetiz web barındırma ağı IPFS’de depolanacak,15mb’den büyük olmayacak ve merkeziyetsiz oracle ağı Chainlink’ten gelen beslemelere göre fiyatlandırılacak. Artion şu anda Fantom blok zincirine dayandığından, Ethereum tabanlı OpenSea’den çok daha hızlı ve daha ucuz bir platform.

Artion Açık Kaynaklı ve Forklama Yapılabilir

Andre Cronje‘ın yeni NFT pazarı tamamen açık kaynaklı olduğu için, Cronje, diğer insanların Artion’u forklayarak (çatallayarak) yeni pazarlar oluşturmasını bekliyor. Cronje, Coindesk‘e yaptığı açıklamada OpenSea’yi batırmaya çalışmadığını, ancak yangın çıkarmayı sevdiğini açıkladı. Daha sonra da “Bu parayla ilgili değil, mesaj göndermekle ilgili” yazan bir gif’i tweetledi.

Artion Birçok Blok Zincirle Uyumlu Çalışacak

Artion’u sınırlayan ana neden şu anda seçimlerdir. Artion’da yaklaşık 50.000 NFT Fantom NFT’si var. Listenin başında Andre Cronje’in Loot’u ele geçirdiği Rarity var. Artion NFT koleksiyonunda; StrangeBrew, FantomPunks, Ancestral Umans ve Fantom Waifus gibi yükselen projeler yer alıyor.

Bilindiği gibi popüler NFT projelerinin çoğu Ethereum üzerinde ve ikincil NFT satışlarının büyük çoğunluğu da OpenSea üzerindedir. Bu yüzden Artion’un sınırlı seçimi yakında değişebilir. Ethereum, Avalanche, Polygon ve Arbitrum, Cronje’nin yeni pazara entegre edeceği blok zincirleri listesinde ilk sırada yer alıyor ve her hafta yeni bir blok zincirini listesine eklemeyi planlıyor.

Kripto varlık endüstrisinde, bir rakibin platformunu çatallayarak ya da benzer ücretler ve ek teşviklerle bir hizmet sunarak emmek, “vampir madenciliği” olarak bilinir. Sushi, bunu geçen yaz merkeziyetsiz borsa Uniswap’a yaptı ve işe yaradı. Şimdi SushiSwap milyarlarca dolarlık bir protokole dönüştü. Cronje, yaptığı açıklamada vampir madenciliğinin onun oyunu olmadığını ancak Artion NFT pazarı’nın açık kaynaklı olmasından dolayı diğer ekiplerin Artion’un kodunu kullanarak OpenSea’yi üstlenebileceğini söyledi.

Eğer akıllı geliştiriciler Cronje’nin bu yeni NFT pazarından ilham alırsa, OpenSea gerçek bir mücadele verebilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.