Audios, Blockchain ve DeFi Destekli Müzik Platformu!

Blockchain teknolojisi son aylarda müzik endüstrisinin dikkatini çekiyor. Bugün (17 Eylül 2021) kripto varlık destekli bir müzik akış platformu olan Audius, 3,6 milyon sterlin’lik yeni bir finansman turunu duyurdu. Yatırımcılar arasında Katy Perry, The Chainsmokers, Jason Derulo, Pusha T ve müzik endüstrisinden birçok ünlü isim bulunuyor.

Audius Hakkında! Audius Nedir?

Audius, müzik endüstrisinde devrim yaratan bir DeFi uygulamasıdır. Spotify, Apple Music ve diğer müzik akış platformlarına, blockchain altyapısı ve merkeziyetsizlik özelliğiyle getirilen yeni ve güçlü bir alternatiftir. Audius, müzisyenlere kendi müzik içerikleri üzerinde tam kontrol sağlar ve özgürce yaratmalarına izin verir.

Audius tokeni AUDIO, merkezi olmayan bu müzik akışı hizmetinde anahtar bir oyuncudur. Ağ güvenliğini sağlar ve platformun özel işlevlerine erişimi kolaylaştırır.

Audius, 2018 yılında altı milyon aktif kullanıcıya ulaştıktan sonra toplam 4 milyon sterlin’lik ilk fonunu aldı. Daha sonra Audius, bir dizi finansman turuna çıkarak, fon toplamaya devam etti. 2020’de yaklaşık 3 milyon Euro toplayarak, sanatçı topluluğunu oluşturmaya ve aktif kullanıcı sayısını artırmaya başladı. Ayrıca şirket, iki Blokchain firması ile sanatçılar için ortak bir fon başlattı ve NFT’ler konusunda da araştırmalarını genişletti.


The Chainsmokers, Katy Perry ve Jason Derulo gibi sanatçıların platforma destek olduklarının haberiyle birlikte, potansiyel bir lisans sorunu gündeme geldi. Adı geçen sanatçılar bağımsız olmadıkları için müzik endüstrisindeki geleneksel plak şirketleri ve özel yayıncılık anlaşmalarına derinden yerleşmiş büyük isimler. Bu sanatçılar müziklerini Audius’a taşımak istiyorlarsa, muhtemelen lisans engelleriyle de yüzleşmek zorunda kalacaklar.

The Chainsmokers, bu konu hakkında çözüm yolları düşünürken, Audius’a şarkılarının sadece canlı versiyonlarını yüklemenin iyi bir fikir olabileceğini öne sürdü.

Audius’a müzik üretimlerimizin canlı versiyonunu yüklemeyi planlıyoruz. Daha gösterişli albüm sunumlarına saf bir alternatif. Bir sanatçı olarak, farklı yaratıcı seçimleri paylaşmak ve işleri daha düşük riskli bir ortamda test etmek güç veriyor” dedi.

Blockchain ve Müzik

Şu anda müzik endüstrisinde blockchain teknolojisinin nasıl bir rol oynayabileceğini araştıran birkaç girişim var. Amerikalı rapçi ve söz yazarı Nas;

Beş yıl önce Coinbase’e yatırım yaptığımdan bu yana blok zincirinin dünyayı değiştireceğini biliyordum. Bunun müzik endüstrisini değiştirecek en önemli teknoloji olabileceğine inanıyorum. Merkeziyetsizlik özelliği sayesinde Audius’a yükleme yapan herkes içeriklerinin sahibi olabilir ve kontrol sağlayabilir. Bu benzersiz bir teknolojik gelişim. dedi.

Audius, piyasadaki rekabete rağmen, müzik endüstrisinde kök salmak istediği için geleneksel hizmetlerle uyumlu bir ilişki kurmaya çalışıyor. Bildiğiniz gibi Audius kısa süre önce TikTok ile bir ortaklık duyurdu. Bu sayede Audius’taki sanatçılar müziklerini kendileri doğrudan sosyal medya üzerinden paylaşabilirler.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.