Avalanche Yükselmeye Devam Edebilecek mi?

Avalanche DeFi ekosistemindeki toplam kilitli değer 1.8 milyar doları aştı. İşte nedeni.

Webp.net resizeimage 1611
Avalanche Yükselmeye Devam Edebilecek mi? 3

Bu yılın başlarında BSC ve Polygon’un hızlı büyümesini anımsatan bir hareket Avalanche’dan geldi. Avalanche blockchaini DeFi ekosistemine yeni mevduatlar çekiyor. Bunlara rağmen analistler Ethereum’un rakibi olarak görülen Avalache’ın kalıcı güce sahip olduğuna inanmıyorlar.

Temmuz’un sonunda Avalanche’ın DeFi ekosisteminde kilitli 180 milyon dolardı. Bu rakam kısa sürede %1000 artarak 1.8 milyar doları aştı. Aynı şekilde Avalance’ın token’ı (AVAX) 13.41 dolardan 55.42 dolara hızlı bir şekilde yükseldi.

Ava Labs DeFi Direktörü Luigi Demeo’nun yaptığı röportajda şu açıklamaları yaptı:

Yenilenmiş token köprüsü ve 180 milyon dolarlık teşvik programı dalgalanmanın başlamasının sebebidir. Büyük bir teşvik programı ve ekibin altı aydır sıkı çalışması sayesinde bir anda zirveyi gördük.

Avalanche Büyük Teşvikler

Layer 1’in Eylül 2020’de ana ağa girmesi ve Şubat ayında işleyen bir köprü olması Avalanche’ın ortaya çıkış zamanı hepsi çok şaşırtıcı. Ava Lab’den Demeo’ya göre UX iyi değildi. Çok kapsamlıydı ama çok da yavaştı. Açıkçası geçici bir çözümdü dedi.

Aave’in 20 milyon dolarlık likidite madenciliğine teşviki ve stablecoinlerin takasına izin veren bir protokol olan Curve’nin AVAX likidite madenciliğine 7 milyon dolarlık ödülleri teşvik programını genişletiyor.

Demeo belirli miktarların üzerinde birikimi olan kişiler için ücretsiz AVAX işlemleri yapabileceklerini söyledi. Avalanche üzerinde uygulamaları dağıtan Curve, Sushi ve Aave gibi Ethereum’a özgü uygulamalardan ‘teknolojinin bir doğrulaması’ olarak bahseden Demeo, diğer layer 1’lerin Avalanche’ın başarısının önünü açtığını söylüyor.

Ayrıca 180 milyon dolarlık Avalanche Rush programı kullanıcılara özeldir ve zamanla bu parayla yazılımcılar Avalanche üzerinde benzer platformlar kurmaları için teşvik olarak kullanılabilir.

Bence BSC ve Polygon bu sahneyi AVAX’ın uçması için hazırladı. Likidite madenciliği ve TVL (kilitli değer) arasındaki köprü kesinlikle bir rastlandı değildi.

Demeo

Peki Avalanche’da Gelecekteki Gelişmeler Neler Olacak?

Demeo’ya göre Avalanche’ın benzersiz fikir birliği ve mimarisi uzun vadede rekabetlerinde avantaj sağlayacak. Ana fikirlerden biri farklı geliştiricileri yakalamak için AVAX’ın sanal makine veya akıllı sözleşme dilini kolayca entegre etmesine izin vermesi gereken alt zincirlere izin vermesiydi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.