AVAX ve SHIB Neden Düşüyor? Ethereum’un Etkisi Var mı?

Bazı ekonomi dergileri twitter hesapları üzerinden yaptıkları açıklamada, pazartesi gününü işaret ederek bir sıçrama olabilir mesajı vermişlerdi. Bu sebeple ekonomi dünyasında gizli bir beklenti oluştu. Pazartesi günü ciddi anlamda bir hareket beklenmişti ama beklendiği gibi olmadı. Aksine piyasada bir süredir sabit kalan pek çok coinde düşüş yaşadı. Ethereum’da bunlardan bir tanesiydi!

Ethereum 1800 Doların Altına Düştü!

Son dönemlerde yaşadığımız düşüş trendinden Ethereum’da etkilenerek kısa süre içerisinde 1.800 doların altına girdi. Bu da teknik analiz yapanların pek beklemediği bir hareket olarak dikkatleri üzerinde topladı.

6024b6c018c7732e2054b0f8

Yüzde 9’luk Düşüş Yaşandı

Sabahın erken saatlerinde Ethereum %8.5’luk bir gerileme yaşadı. Bu konuda bir istikrar sorununun ortaya çıktığı düşünülmekte, hatırlarsanız artık yavaş yavaş Ethereum 2.0 güncellemesi yapılacak gibi görünüyor. Bu güncelleme ile birlikte ethereum da transfer ücreti başta olmak üzere pek çok farklı seçeneğin de gerileyeceği ön görülmekte.

Gas Ücreti Düşüyor

Ethereum’da çoğunlukla yüksekliğinden şikayet edilen Gas ücretinin 2.54 dolara kadar gerilediğini görüyoruz. Genel olarak Santiment’in yorumlarına göz attığımız zaman Eth’de ortaya çıkan bu düşük ücretlerin öncelikli sebebinin ağda bulunan az harekete ve korkuya bağlı olarak ortaya çıktığını belirtebiliriz.

DeFi Alanında Da Sorunlar Büyüyor

Merkezi olmayan finans kanadında da işler pek iyiye gitmiyordu. Pek çok coinin bu konuda düzeltmeler yaptığını gözlemlemek mümkün oluyor. Özellikle Terra’da yaşananların ardından bu coinlerle ilgili sorunların bir süre daha devam edileceği düşünülmekteydi.

Defi alanında ön plana çıkan alt coinler ani düşüşlere daha geç tepki veriyordu. Yalnız son on günlük süreçte onlarda diğer coinlerle birlikte hareket etmeye başladılar. Özellikle çok büyük umutlarla piyasaya sürülen pek çok coinin de değerinin %10’a yakın düştüğünü görmek mümkün oluyor.

Ne Oldu Ne Kadar Düştü?

Öncelikle bitcoine göz atmamız gerekirse, bitcoinin son gün içerisinde yaklaşık %10 değer kaybettiğini görüyoruz. Bunun dışında coinlerin çoğuna yakının da %10’a yakın değer kaybettiğini görüyoruz.

Bunun dışında BNB – ADA – SOL %7 – 10 luk bir düşüş sergilerken XRP sadece % 1.69’luk bir düşüş grafiği çizdi.

AVAX ve SHIB Neden Düşüyor?

Özellikle hafta başında, bu coinlerin biraz daha oynak bir zemin üzerinde hareket edeceğini tahmin ediyorduk. Yalnız tüm piyasada olduğu gibi avax ve shib cephesinde de işler istenildiği gibi gitmedi. Bu sorunun hızlı bir şekilde devam edeceği ön görülmekte. Bu sebeple AVAX ve SHIB cephesinde nasıl bir yol izleneceği ise tam olarak bilinmiyor.

Sadık Yatırımcıları Terk mi Ediyor?

AVAX cephesinde henüz bir bilgi ile karşılaşmadık. Yalnız SHIB cephesinde pek çok sadık yatırımcının sistemi yavaş yavaş terk etmeye başladığı görülüyor. Bu durumun daha ne kadar devam edeceği ise bilinmiyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi çoğunlukla coin krizleri yaşandığı zaman aşağı yukarı aynı hareketler karşımıza çıkardı. Bitcon – diğer coin hareketleri bu kadar keskin makas gibi yaşanmazdı. Bu da bir anlamda stabil coinlerin aşağı yönlü hareket etmesinin sonucu olarak ön görülmektedir.

DeFi Yatırımları Sekteye Uğradı!

Kripto para borsalarında meydana gelen bu düşüş, DeFi yatırımlarında da çok ciddi anlamda sorun yaşamamıza neden oldu. Bu da orta uzun vadede başka problemleri de beraberinde getirecek gibi görünüyor. Daha hızlı bir şekilde bu konuda bilgi sahibi olmak için biraz daha fazla bilgiye ihtiyacımız bulunmaktadır. Şimdilik bu trendin süreceği ön görülmekte ve düşüş hızının devam edeceği düşünülmektedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.