Avrupa Kripto Paraları Resmi Olarak Kabul Etmeye mi Hazırlanıyor?

Kripto para birimlerinde sert düşüşlerin devam ettiğini söyleyebiliriz. Amerikan Merkez Bankasının adımları ile ortaya çıkan bu kriz hızlı bir şekilde büyüyor. Aslında çok daha sert bir hareketi de beraberinde getirdiğini belirleniyor. Özellikle, düşüşün devam ettiği şu günlerde yeniden alım sinyalinin gelmesini bekleyen milyonlarca yatırımcı ve milyonlarca cüzdan var.

Peki Ama Avrupa Bu Konuda Ne Düşünüyor?

Özellikle devletler başlangıçta ekonomik anlamda, çok ciddi anlamda yaptırımlar yapmış ve vergilendirme konusunda sorunları aşmaya çalışmıştı. Avrupa’da İtalya başta olmak üzere Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkeler kripto para borsalarına ciddi anlamda temkinli yaklaşmıştı.

Süreç Devam Ederken Taşlar Yerine Oturdu

Ülkeler, için en büyük problem vergilendirme sisteminde yaşanan sorunlar olarak dikkat çekti. Kripto paralar ekonomik sistem içerisinde alışık olduğumuz para birimleri olarak değerlendirilmediği için vergilendirmede sorunlar ortay çıkıyor.

Bu Sorunun Temelinde Ne Var?

Alışık olduğumuz para birimleri gibi hareket etmiyor olmaları ilk sorundur. Örneğin bir coin aldığınızda bugünün fiyatları ile 4.000 euro olurken iki gün sonra bu rakam 13.000 euro da olabilir 1.000 euro da. Haliyle borsalarda nasıl bir yorum yapılması gerektiği tam olarak bilinmez. Başka bir deyiş ile hangi para birimi üzerinden vergilendirilmesi gerektiği de netlik taşımaz. Haliyle Avrupa başta olmak üzere tüm ülkeler bu vergilendirme sorunlarını para banka hesabına geçtikten sonra aşmayı planlamışlardı.

İstenildiği Gibi Olmadı

Çünkü çoğunlukla yatırımcılar paralarını çok uzun süreç içerisinde cüzdanlarında tutuyorlar. Bu da kripto paraların ciddi anlamda sorun yaşaması anlamına geliyor. Başka bir deyiş ile bugün 1.000 euro yatırım ile borsaya giren bir yatırımcı yıllar boyunca o parayı farklı borsalarda hareket ettiriyor ve asla tekrar nakit paraya dönmüyor. Meblağ çok yüksek olduğu durumda da çok rahatlıkla başka bir değişim aracına çevrilebiliyor.

enes bayrakli 2

Peki Ama Ne Yapılmalı?

Öncelikle İsviçre başta olmak üzere Avrupa’da bazı ülkeler bankacılık sistemlerini blok zincir birimlerine göre entegre etmeyi amaçlıyorlar. Bu durum alışık olduğumuz ve al sat yaptığımız borsalardan biraz da farklı oluyor. Çünkü kripto para birimlerinde meydana gelen sert hareketlenmeler bankalara da zarar verebileceği gerçek anlamda anlık olarak alım – satım işleminin tamamlanması büyük bir önem arz ediyor.

Coin Sisteminde Vergilendirme Çok mu Uzak?

Coin sistemi ile dolayısıyla borsalar ile yakından ilişkisi olanlar, borsaların komisyonlarını bilirler. Genellikle yapılan al – sat işlemi oranınca borsalar belli miktarda komisyon alırlar. İlerleyen dönemlerde  bu borsalarla iş birliği yapan devlet borsalardan kripto para birimi bazında vergi almayı deneyebilir mi?

Başka bir deyiş ile yapılan her al sat işleminden sonra borsalar belli oranlarda para çevrimini yaparak onlardan belli miktarda anlık vergiler kesebilir mi? Şimdilik bu durum biraz zor gibi görünse de bu para hareketliliğinde devletlerin elini en fazla güçlendiren konu olarak bunun olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Mevcut Sistem Çok Hantal Kaldı

Kesinlikle genel anlamda kripto para sisteminde bir canlanma getirilmesi şart. Hal böyle olunca orta – uzun vadede devletlerin çok hantal kaldığını da belirtmek gerekiyor. Bu konuda farklı seçenekler ön plana çıkıyor olsa da mevcut sistem içerisinde devamlı olarak vergilendirme yapılması şimdilik en mantıklı seçenek olarak dikkat çekiyor. Yine de cüzdanlar arasında yapılan doğrudan transferler söz konusu olduğunda nasıl bir yol izleneceği pek bilinemiyor. Bir de kaynağı belirlenemeyen kripto para transferi seçenekleri bulunur ki onlarda bambaşka bir konu olarak dikkatleri üzerinde toplar.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.