Bank of America’dan Ethereum, DeFi, NFT’ler ve Bitcoin ile İlgili Rapor

Bank of America, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ikinci bankadır. 2021 mart ayındaki bir araştırma raporunda Bitcoin’i yavaş ve uygulanamaz olarak eleştirmişti. Fakat son raporda bankanın küresel araştırma bölümü, kripto para endüstrisinin geleceği hakkında daha geniş ve olumlu bir yaklaşım sergiliyor.

Bank of America Global Research‘ün yeni Digital Asset Primer‘ı, Blockchain teknolojisini yıllardan sonra en heyecan verici pazar olarak nitelendirdi. Ayrıca kripto para birimlerinden merkezi olmayan uygulamalara (Dapp), gelişmekte olan merkezi olmayan finans alanına (DeFi), sabit paralara (stablecoin) ve hatta değiştirilemez tokenlere (NFT) kadar kripto varlık endüstrisinde popüler olan her konudan oldukça hevesli olarak bahsetti.

Yetkilerin bildirdiği raporda, dijital varlık piyasasının göz ardı edilemeyecek kadar büyük olduğu ve Bitcoin dışında izlenecek daha fazla şey olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte raporda, Blockchain tabanlı dijital varlıkların tamamen yeni bir varlık sınıfı oluşturabileceğine inanıyoruz. Bitcoin, 900 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile önemlidir, fakat dijital varlık ekosistemi çok daha fazlasıdır. ifadeleri yer alıyor.

Bank of America: Akıllı Sözleşmeler Önemli

Bank of America’nın son raporunda, Ethereum blok zinciri ve benzeri akıllı sözleşme platformlarının birçok hizmete ve işlevselliğe güç verme potansiyelinin altı çiziliyor. Akıllı sözleşmeler nedir dersek, belirlenmiş talimatları yerine getiren kod parçalarıdır ve Dapp’lerin ya da DeFi’nin kullanımı için çok kritik bir öneme sahiptir. Bank of America gibi aracılara ihtiyaç duymayan eşler arası finansal hizmetler için oldukça kapsamlı bir tanım diyebiliriz.

Bu aşamada Bank of America, 2020 yılında 5,5 milyar dolara kıyasla, 2021’in ilk yarısında dijital varlıklara ve blok zinciri şirketlerine toplam 17 milyar dolardan fazla risk sermayesi yatırımı gibi oldukça büyük rakamlar verdi.

En Fazla Yenilik DeFi ve NFT Projelerinde

Ayrıca raporda, en bilinen NFT pazar yeri OpenSea‘nin ağustos ve eylül aylarında her ay 3 milyar dolardan fazla ticaret hacmi kaydettiğini ve piyasayı canlandırdığına dair atıfta bulunuluyor. NFT’ler dijital ögelerde sahipliği temsil etmek için kullanılabilen tokenize edilmiş varlıklardır. Değiştirilemez tokenler olarak da bilinirler. Bank of America‘ya göre; şu anda kripto varlık alanında en fazla yeniliği DeFi ve NFT projeleri sunuyor.

Bank of America, kripto varlık endüstrisinin devam eden büyümesinin önündeki potansiyel barikatlardan da bahsediyor. Rapor, özellikle Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler‘in piyasa hakkındaki son yorumlarını ve artan regülasyon tehdidini detaylandırıyor. Tüm bunlarla birlikte kripto varlık endüstrisinin çeşitli sektörleri için potansiyel olan yasal, düzenleyici, teknolojik ve çevresel riskleri de detaylandırıyor.

Kripto Para Endüstrisi Gelişebilir

Bank of America aynı zamanda, Apple CEO’su Steve Jobs ve eski Nintendo başkanı Reggie Fils-Aimé gibi sektörde önde gelen kişiler tarafından geliştirilen bilgisayarlar, video akışı ve akıllı telefonlar hakkında geçmişte yapılan olumsuz yorumlara dikkat çekerek, hepsinin daha sonra başarılı işlere imza attıklarını ve gelişen endüstriler olduklarını kanıtladıklarını belirtiyor. Bankacılık devi, blockchain teknolojisinin de benzer şekilde “yıkıcı yenilik” sağlayacağına ve nihayetinde olumsuz eleştirilerin yanlış olduğunu kanıtlayacağına inandığını söylüyor.

Yine raporda, “Hızlı büyümeye ve dünyanın en büyük halka açık şirketlerinden bazılarıyla eşit piyasa değerlerine rağmen, dijital varlık ekosisteminin daha yeni başladığına inanıyoruz. Gelecek neslin teknolojisi olduğuna inandığımız şeyi, yani blockchain tabanlı dijital varlıkları ve uygulamaları kapsayan uzun bir yolculuğa başlıyoruz.” deniliyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.