Bankalar Bitcoin Bulundurmalı mı? Bulundurabilir mi? Sorularının Cevapları Aranıyor

Kripto paralardaki hızlı artışlardan sonra bazı bankaların kendi kasalarında veya bilançolarında kripto para saklama ve müşteriler için ticaret yapma hizmetleri sunmak için yollar arıyor.

Bazı ABD düzenleyicilerine göre bankalar aceleci bir tavır sergiliyor. Ancak bazılarına göre ise bankalarında zamana ayak uydurması gerektiği düşünülüyor.

ABD’nin önde gelen finansal düzenleyicilerinden biri olan Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Başkanı Jelena McWilliams, bankaların kendileri ve müşterileri için Bitcoin gibi kripto paraları tutmasına izin vermenin zamanının geldiğine ve hatta geçtiğine inanıyor.

25 Ekim Pazartesi günü Las Vegas’taki Money 20/20 konferansında McWilliams’ın Reuters’e verdiği röportajda bankaların kripto paralar ile ilgilenmesine ve hizmet vermesine izin verilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca sözlerine sonra şu şekilde devam etti:

Kripto paraları artık finansal düzenimizin dışında tutamayız. Bankalar ile kripto para adaptasyonunu sağlamazsak, kripto paralar bankaların dışında büyümeye ve gelişmeye devam edecek. Federal düzenleyiciler kripto paraları düzenleyemez hale gelecek.

FDIC Başkanı, ekibin, Tesla ve Microstrategy gibi halka açık şirketlerin şu anda yapmakta olduğu “bilançolarında kripto para tutma” süreçlerini de yakından inceleyeceklerini dile getirdi.

Office of the Comptroller of the Currency (Para Birimi Saymanlık Ofisi, OCC), Federal Rezerv ve FDIC, kripto para sektörünü incelemek için kurumlar arası bir ekip kurarak araştırmaya karar verdi.

McWilliams, bankaların kripto paraları nasıl yaklaştıklarını araştırırken, düzenleyicinin nasıl yaklaşması gerektiği hakkında bilgi almak istediğini söyledi. Açıklamalarından sonra sözlerine şu şekilde devam etti:

Bu kurumlar arası ekipteki amacım, bankaların bu varlıkların koruyucusu olarak hareket edebilmeleri, kripto paraları ve dijital varlıkları bir tür teminat olarak kullanılabilmesini sağlamaktır.

Bu Planlar Daha Önce deYapılmıştı

Eski başkan Trump döneminde atanan ve aynı zamanda Coinbase eski baş hukuk görevlisi olarak tanınan Brian Brooks yönetimindeki OCC, Haziran 2020’de federal bankaların ve tasarruf birliklerinin müşteriler adına kripto paraların işlenmesine olanak sağlayan yasalar hazırlanmıştı. Ancak bu yasalar, Nisan ayında görevi devralan mevcut vekil denetçi Michael Hsu tarafından süresiz şekilde askıya alınmıştı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.