BeePool Madencilik Havuzu, Çin Yasakları Nedeniyle Kapatıldı!

Çin hükümetinin kripto varlık endüstrisi için yasakları artırdığı bu son günlerde kapatılma haberleri art arda geliyor. Henüz SparkPool‘un madencilik çalışmalarını durduracağını açıklamasının üzerinden bir gün geçmişti ki, Çin merkezli bir başka madencilik havuzu BeePool, bugün faaliyetlerini durduracağını açıkladı.

SparkPool, dünyanın en büyük ikinci Ethereum madencilik havuzudur. BeePool ise aynı alanda dördüncü en büyük madencilik şirketidir. Bu son kapatılma haberiyle Çin yasaklarına erken ve uyumlu tepki veren şirketler; BeePool, SparkPool, Alibaba ve Binance oldu.

BeePool, bugün yaptığı duyuruda, 15 Ekim 2021 gece yarısından hemen önce kapanacağını ve şu andan itibaren yeni kullanıcı kaydetmeyi durdurduğunu bildirdi. BeePool, kapatma kararlarının “en son düzenleyici politikalarına yanıt olarak” alındığını söyledi. Ayrıca “mevzuat gereksinimleri”nden de bahsetti.

Etherscan Block Explorer verilerine göre, BeePool ve SparkPool çıkarılan tüm ETH’nin dörtte birinden sorumlu görünüyor.

Ethereum Madencilik Havuzları Nasıl Çalışır?

Madencilik havuzlarının işleyişini kısaca anlatmak gerekirse; madencilik, Ethereum ağında işlemlerin onaylandığı bir süreçtir. Kullanıcılar ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olan bilgi işlem gücüne katkıda bulunur ve ne kadar çok katkı sağlanırsa yaratılan her yeni blokla dağıtılan ETH’yi kazanma şansları o kadar artar. Madencilik havuzları, insanların bilgi işlem güçlerini bir araya getirmelerine ve ödülleri paylaşmalarına izin vererek çalışan bir sistemdir.

Çinli düzenleyicilerin kripto paralara yönelik yeniledikleri ve tekrarladıkları baskıların hemen ardından, Çin menşeli en büyük iki madencilik havuzu bu hafta kapatılmış oldu. Geçtiğimiz hafta Çin Halk Bankası (PBoC), kripto para madencilik ve kripto para ticareti dahil olmak üzere kripto varlıklarıyla ilgili her türlü faaliyetin yasalara aykırı olduğuna dair bir bildiri yayımlamıştı.

Çin Kripto Para Yasaklarını Genişletti!

Çin, 2017’den bu yana (PBoC) gibi finansal kurumların kripto varlık işlemlerini kademeli olarak yasaklıyor ancak son zamanlarda bu konudaki çabaları artmaya başladı.

Geçtiğimiz kış, elektriğin ucuz olduğu bölgelerdeki madencilik operasyonları durdurulduğu için Blok zincirinde ağ güvenliği ile ilişkili bir hesaplama gücü ölçüsü olan Bitcoin hash oranında büyük bir düşüş yaşandı. 2021 mayıs ayında ise Çin Bankacılık Birliği ve onunla beraber üç büyük Çin ödeme birliği, Çin Halk Bankası (PBoC) yasağını, olacakların en başlangıcında kamuoyu önünde tekrarlamıştı.

Bugünlerde ise yasaklar konusunda her şey çok hızlı gelişti ve Çin ardı sıra hamlelerini yapmaya devam etti. Amazon ve Alibaba, kripto para madenciliği ekipmanı satmayı bırakacağını duyururken, en güncel kripto para fiyat verilerini sağlayan CoinGecko ve CoinMarketCap, görünüşe göre bloke edildiler.

Büyük borsalar Binance ve Huobi Global, anakara’da yaşayan Çin kullanıcılarını sisteme kaydetmeyi çoktan durdurdu; Huobi, mevcut kullanıcılara 2021 yılının sonuna kadar çıkmaları için süre tanıdı.

Tüm bu gelişmeler olurken ETH fiyatı ise son 24 saatte CoinGecko verilerine göre %6,5 oranında keskin bir düşüş gördü. Şu anda 2.900 doların altında işlem görüyor. Bitcoin ise son 24 saatte %4.3 oranında düştü.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.