Binance, Europol’den Eski Dark Web Uzmanını İşe Aldı!

En tanınır ve büyük kripto para borsalarından Binance, denetim ve soruşturma ekibini güçlendirmek için Europol’ın eski dark web uzmanı Nils Andersen-Röed‘in işe alındığını duyurdu.

Binance, Dark Web’de uzmanlığı olan Europol’den Nils Andersen-Röed‘i işe alarak, borsanın denetim ve soruşturma ekibini daha da genişletti. Nils, Binance’in platformlarında suç işlemeye çalışan kötü aktörleri tespit edecek ve kullanıcıların fonlarını koruyarak, iç ve dış soruşturmaları yürütmeye ve yönetmeye odaklanacak. Nils’in ekibe katılmasıyla, Binance’in en güvenli kripto varlık ekosistemi olarak kalmasını sağlamak için çok çalışan güvenlik uzmanları ekibi daha çok güç kazanacak.

Nils, Europol’da çalışmadan önce, Hollanda Ulusal Polisi‘nin Dark Web Biriminin Proje Lideri olarak görev yapmıştı. Eş zamanlı olarak Gravesac/Bayonet Operasyonunun Proje Liderliğini de yaptı ve Dark Web pazarı olan, Hansa Market ve Alphabay’ın devralınıp, kaldırılmasını koordine etti. Nils, bu küresel operasyonda dünyanın her yerinden meslektaşlarıyla birlikte etkili bir rol oynadı. Bu eylemler sırasında, yasa dışı işlemlerle ilgili büyük miktarda bilgi toplandı. Kripto varlık endüstrisinin temizlenmesine büyük katkı sağlayan Nils, dünya çapında birçok tutuklanmaya neden olan bilgileri kolluk kuvvetleriyle paylaştı.

Nils Andersen-Röed Binance ekibine katılmasıyla ilgili şu yorumda bulundu:

Yıllarca kolluk kuvvetlerinde çalıştıktan sonra Binance Denetim ve Soruşturmalar ekibindeki yeni zorlukların üstesinden geleceğim için heyecanlıyım. Yıllar geçtikçe, suçluları tutuklamanın suçla mücadele için yeterli olmadığını öğrendim, ayrıca onların faaliyet gösterdikleri ekosistemin tamamına daha geniş bir açıdan bakılması gerekiyor. Suçlular ve diğer kötü aktörler, tüm kripto varlık endüstrisinin masum katılımcıları üzerinde etkisi olabilecek yasa dışı amaçlarla kripto teknolojisini kötüye kullanmaya çalışmaktadır. Binance’de, platformları ve kullanıcıları bu kötü aktörlerden korurken, aynı zamanda dünyanın her yerindeki kolluk kuvvetlerine soruşturmalarında ve güvenli kovuşturmalarında yardımcı olacak bir konumda olacağım. Amacım kripto para birimi endüstrisini (ve özellikle Binance’i) daha güvenli bir yer haline getirmek. Endüstri ve kolluk kuvvetleri arasındaki uluslararası iş birliği bir anahtardır, suçlular sınırları umursamıyor. Suçla mücadele ve bu sektörü herkes için daha güvenli bir yer haline getirme konusunda kamu ve özel sektör arasındaki artan iş birliği de faydalı olacaktır.”

Binance Düzenleyicilerle Uyumluluk İçin Çalışıyor

Nils, aslında dünya genelinde çok çeşitli düzenleyici tartışmalarına karışmış bir kripto varlık şirketine katılıyor, bu durumu Binance açısından değerlendirirsek, uyumluluk çabalarını desteklemek için attığı birçok girişimden en sonuncusu Nils’in işe alınması diyebiliriz.

Binance, bildiğiniz gibi zorlu bir yıl geçiriyor, dayatılan bu düzenleyici zorluklarını yüksek profilli kişileri ekibe dahil ederek, uyumluluk ekseninde karşılıyor.

Geçtiğimiz temmuz ayında (2021) Binance, yeni uyumluluk direktörü olarak eski eToro‘dan Jonathan Farnell‘i ekibe almıştı. (2021) Ağustosta ise borsa, tüm kullanıcıların Binance hizmetlerini kullanmadan önce müşterinizi tanıyın (KYC) doğrulama sürecini tamamlamasını talep etti.

Nils Andersen-Röed’in işe alınması borsanın uyumluluk stratejisini güçlendirmeye yönelik bir dizi hareketin sonuncusu olsa da, aslında en önemli değişiklik dün CEO Changpeng Zhao‘nun merkezi bir genel merkeze duyulan ihtiyacı kabul etmesiyle geldi. CZ açıklamasında “Düzenleyicilerle iyi çalışmak için merkezi bir varlığa ihtiyacımız olduğunu fark ettik” dedi.

Daha önce Binance’in merkeziyetsiz olduğu ve herkesin merkeziyet tanımlamasının farklı olduğu konusunda ısrarcı olan CZ’nin bu önemli fikir değişikliği, şirketin uyumluluk konusunda istekli ve kararlı olduğunu ortaya koydu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.