Binance, Malezya ve Güney Kore’deki Hizmetlerini Sonlandırıyor

Malezyalı düzenleyiciler daha önce Kripto Para Borsası Binance‘den iki hafta içinde ülkedeki faaliyetlerini durdurmasını istemişti. Binance ise, yerel düzenleyicilerle uyum içinde olmak için Malezya ve Güney Kore‘deki hizmetlerini kısıtlamıştı. Ancak borsa cuma günü yaptığı son açıklamada, iki ülkedeki tüm hizmetlerini sonlandıracağını duyurdu.

Binance, duyurunun hemen ardından, Malezya ve Güney Kore’de, kripto para birimleri ile alım satımları durdurdu. Malezya ringgiti ve Güney Kore wonu ile mevduat hesabı açmayı sonlandırdı. Ayrıca, P2P tüccar uygulamalarını da kısıtladı.

Kripto Para Borsası Binance, resmi açıklamasında, amaçlarının piyasalarda Blockchain Teknolojisi ve Dijital varlıklar etrafında sürdürülebilir bir ekosistem yaratmak olduğunu belirtti. Binance, piyasa oyuncularının düzenleyicilerle daha fazla iş birliği yapmak için fırsatlar sunduğunu ve düzenleyiciler çerçevesinde oluşan sektör gelişmelerini anlayışla karşıladıklarını söyledi. Ayrıca, her kullanıcıya fayda sağlamayı amaçlayan politikaları uygulamak konusunda, yapıcı çalışmalar içinde olduklarını ekledi.

Binance Malezya’dan Çekildi


Binance, söz konusu ülkelerdeki hizmetlerini, düzenleyicilerden birçok yargı alanında ağır eleştiriler ve uyarılar almasının ardından sonlandırdı. Hatırlayacağınız üzere, Malezyalı düzenleyiciler, Binance’i ilk olarak temmuz 2020’de kara listeye aldıklarını duyurmuştu. Ancak borsa buna rağmen faaliyetlerine bir yıl daha devam etmişti. Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu bunun üzerine, temmuz 2021’de Binance’e ülkedeki tüm hizmetlerini sonlandırması için 14 günlük bir süre vermişti. Bu son uyarıdan sonra Binance Malezya’daki faaliyetlerini tamamen durdurma kararı aldı.

Güney Kore’de Won Paritesi ve Dil Desteği Kaldırıldı

Bu arada, düzenlemelerdeki belirsizlik ortamı Binance’in Güney Kore’de daha temkinli olmasına neden oldu. Aslında Güney Kore, Binance’i kayıt dışı ya da lisanssız gerekçesiyle uyaran ülkeler arasında değil. Ayrıca Güney Kore’li düzenleyiciler resmi olarak henüz Binance’e bir uyarıda bulunmadılar. Buna rağmen Binance, ülkede temkinli olmak konusunda kararlı adımlar attı. Güney Kore’de Won paritelerinin işlemlerini durdurup, dil desteğini kaldırdı.

Bilindiği gibi Binance, dünya çapında büyük hacimli en büyük spot ve kripto para türevleri borsasıdır. Yine de, Hong Kong, Almanya, İtalya ve Hollanda‘da türev ticaretini sonlandırdı. Ayrıca bu tür hizmetlerini Avrupa genelinde durdurmayı planlıyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.