Binance, Squid Game Token Dolandırıcılarının Peşinde!

Kripto para borsası Binance, 2 milyon dolar değerindeki Squid Game token vurgununun peşinde olduğunu ve blok zinciri analitiği kullanarak suçluları bulmaya çalıştıklarını açıkladı.

Uzman kadromuz ile, yapılan kötü niyetli saldırıya karşı kolları sıvayarak araştırmalara başladık.

Binance Güvenlik Ekibi

Binance CEO’su Changpeng Zhao, günün erken saatlerinde blog sitesinde konu ile ilgili bir yazı yayımladı.

DeFi platformlarının kullanılırlığı arttıkça, dolandırıcılık vakalarında da artışlar görüyoruz. Bu vesileyle buradan söylemek istiyorum ki DeFi, içinde riskler de barındırıyor. Bu risklerden dolayı insanların varlıklarını kaybetmeleri bizi üzmektedir.

Squid Game Dolandırıcılığı

PancakeSwap ve DODO gibi merkeziyetsiz borsalarda (DEX) satışa çıkan Squid Game token, uzmanların “Bu token güvenli değildir” uyarılarına rağmen kısa süre içerisinde değerini 2856 dolar seviyesine kadar taşıdı. Ardından beklenilen oldu ve projeye ait platformlara olan erişim sona erdi.

SQUID token, play-to-earn (oyna-kazan) alt yapısı ile piyasaya sürüldü. Bu modelde, kullanıcıların daha fazla token kazanmak için, çeşitli oyunlara katılmaları ve yarışmaları gerekiyordu. Oyunlara katılmak için ise öncelikle, SQUID token almaları şart koşulmuştu.

Proje en başından itibaren şüpheli görünmekteydi. Web sitesindeki yazım hataları, Elon Musk gibi önemli isimlerin projeyi övmeleri, kuşku uyandırmıştı. En büyük problem ise, SQUID tokenin satın alınabilmesi, ancak satılamamasıydı.

1 Kasım 2021’de beklenen oldu. Squid Game token proje ekibi resmi Telegram kanalında çeşitli bahaneler öne sürerek, projeye daha fazla devam edilmeyeceğini açıkladı. Ardından ise projeden ve proje ekibinden haber alınamadı.

Binance Devreye Girdi

Kripto varlık dünyasındaki dolandırıcılıklara karşı daha önce de karşı eylemlerde bulunan Binance, bu kez de devreye girerek suçluluların bulunması için çalışmalara başladı.

Uluslararası firmalar ile iş birliği içinde olan Binance, geçtiğimiz aylarda 500 milyon dolarlık bir siber suçun çökertilmesi için çalışmalarda bulunmuştu.

Hukuk ve siber güvenlik firmaları ile olan ortak çalışmalarımız, bu platformdaki suç oranlarının azalmasına ve güvenlik açıklarının kapanmasına yardımcı olacak.

Kripto varlık dünyasında önemli bir konuma sahip olan Binance’in, önümüzdeki günlerde Squid Game token dolandırıcılığı ile ilgili ne gibi veriler elde edeceği ise merak konusu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.