Binance, USDT ve USDC İçin Solana Çözümleri Sunmaya Başladı.

Kripto para borsası Binance, kendi sayfasında yaptığı duyuruda Tether (USDT) ve USDCoin (USDC) için Solana desteği sunmaya başladığını duyurdu.

Solana ağı formatı olan SPL entegresiyle Binance artık USDT-SPL ve USDC-SPL alım satımına başladığını duyurdu. Artık bu stablecoinler Solana ağı üzerinde de kullanılabilecek.

USDT, Ethereum (ERC-20), Tron (TRC-20) ve Binance Smart Chain ağlarında destekleniyordu. Bu güncellemeyle artık Solana (SPL) ağında da desteklenmeye başladı.

USDC ise, (ERC-20) ve Binance Smart Chain ağlarında destekleniyordu ve artık Solana (SPL) ağında da desteklenmeye başladı.

Son verilere göre, 69 milyar dolarlık USDT’nin 1.14 milyar doları Solana ağında bulunuyor. 33 milyar dolarlık USDC’nin ise 2.485 milyar doları yine Solana ağında bulunuyor.

Bu ağlar içinde TRC-20 stablecoin transferleri için en hızlı ve düşük maliyetliydi. Şimdi Solana da aynı şekilde düşük maliyet ve yüksek hızla TRC-20 ağına rakip oldu. Solana ağı üzerindeki USDC ve USDT transferlerinin Binance üzerinde aktive edilmesi Tron ağına karşı önemli bir hamle olabilir.

Binance Smart Chain Hakkında

Binance Smart Chain, Ethereum Virtual Machine(EVM) uyumlu programlanabilirlik sağlayan bağımsız bir akıllı sözleşme blockchain’idir. Binance Chain ile paralel çalışacak şekilde tasarlanan BSC, uyumlu dApps’leri desteklemek için akıllı sözleşmeler işlevselliği eklerken hızlı ve düşük işlem ücretlerini korur.

  • Proje Ortakları: Peckshield, Immunefi, Certik, Binance, Dvision Network ve SecondLive.
  • Airdrop Sponsorları: Certik, Cocos-BCX, Cryptotycoon, Cryptozoon, Decentral Games, dFuture, DODO, openOcean, Berry Data, Gala Games, Helmet, Juggernaut, LZ Finance, MDEX, Phoenix Finance, Poolz Finance, Rabbit Finance, Rocki, Seascape Network, Topgoal, UniLend Finance ve Yieldwatch.
  • Medya Ortakları: Coindesk Korea, Cointelegraph Brazil, Decrypt, BeInCrypto, Finance Magnates, Altcoin Buzz, Cripto Facil, BSC news ve BSC Times.

USDC Nedir?

USD Coin (USDC), üreticisi Centre tarafından fiyatı 1 Amerikan Doları’na sabitlendiği belirtilen kripto para birimidir. USDC, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Circle ve Coinbase’in desteklediği açık kaynaklı bir teknoloji projesi olan Centre tarafından geliştirilmiştir. USDC’nin yönetiminden sorumlu olan Centre, piyasaya sürdüğü her bir USDC karşılığında 1 ABD Doları’nı sürekli izlenen ve denetlenen özel bir banka hesabında tutmaktadır. Bu sayede USDC’nin fiyatının 1 ABD Doları’na sabitlenmesi hedeflenmiştir.

Centre‘ın açık kaynaklı ve şeffaf stabil kripto para altyapısı, itibari paranın akıllı sözleşmeler ile etkileşim kurabilmesini sağlar ve yazılım geliştiricilere, parayı blokchain üzerinde kullanmak için elverişli bir yol sunar.

USDC, Ethereum, Algorand ve Solana gibi ağlarda kullanılıyor ve Huobi, FTX, OKEx, Binance, BTCTurk, Uniswap, SushiSwap, Raydium ve benzeri birçok borsadan satın alınabilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.