Singapur ve Güney Afrika da Binance’e Uyarıda Bulunan Ülkeler Arasına Girdi

Birçok ülkeden sonra Singapur ve Güney Afrika da Binance’in ülkede işlem yapmaya yetkisi olmadığı konusunda uyarılarda bulundu.

02.09.2021 Perşembe günü Singapur Para Otoritesi (MAS) Binance’i Yatırımcı Uyarı Listesine eklediğini duyurdu. Gerekçe olarak da borsanın düzenlenemediğini veya MAS tarafından lisans almadığını belirtti. Daha önce de MAS, Decrypt’e Binance Asya Servisi’nin Singapur’da kayıtlı lisansı olmadığını söylemişti.

Singapur Merkez Bankası Binance.com sayfasının Ödeme Hizmetleri Yasası’nı ihlal ettiğini düşünüyor. Merkez Bankası ayrıca şunları da ekledi:

Binance’in ödeme hizmetlerini durdurması ve Singapur halkının bu tür işleri talep etmeyi bırakması gerekiyor.

Binance, Singapur’daki işlerin başına CEO olarak bir regülatör atadığını bildirmişti. Ayrıca Binance.sg’yi işleten ayrı bir kuruluş olan Binance Asya Servisleri (BAS), Singapur merkez bankasına lisans başvurusunda bulundu.

Bu haberden 1 gün sonra başka bir uyarı daha geldi. Güney Afrika’nın Mali Sektör Davranış Otoritesi (FSCA), 03.09.2021 Cuma günü yaptığı açıklamada halka Binance ile yatırım yapmamaları konusunda uyardı. FSCA, Seyşeller merkezli Binance Group’un ülkede finansal hizmet verme yetkisine sahip olmadığını söyledi.

Binance Group’un Seyşeller’de merkezlenmiş bir şirket olduğu ve Güney Afrika halkının Binance kripto para borsasına erişim sağlayabilmeleri için bir telegram grubuna katılmaları gerektiği söylenen bir iddia ortada dolaşıyor.

Binance’in bu uyarıya cevabı şu şekilde oldu:

Biz sizin yetkinizi zaten tanımıyoruz.

Binance, FSCA ülke içindeki bankalarla çalıştığı için onlarla çalışmadıklarını bildirdi. Ayrıca düzenli olarak Mali İstihbarat Merkezi (FIS) ile çalıştıklarını bildirdi.

Ağustos ayında Hollanda Merkez Bankası’da Binance’i yasa dışı olduğunu iddia etmişti. Bunun dışında Binance, İtalya, Japonya, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi yerlerde de inceleme altına alınmıştı.

İngiltere‘de yaşadığı regülasyon sorunları sonrası Binance FCA’nın istediği koşulları yerine getirmişti.

Birçok ülke, Binance’in kendi yetki alanlarında izinsiz iş yaptığından dolayı Binance’e uyarılarda bulunuyor. Binance ise ülkelerin talep ettiği regülasyonları yerine getirmeye çalışıyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.