Bitcoin 55.000 Doların Üstünde!

Kripto para yatırımcılarının ekim ayını yeşil mum görünümleri nedeniyleUptoberolarak adlandırmasının ardından, mumlarda yükseliş trendi devam ediyor.

Bitcoin, “Uptober” fiyat patlaması devam ederken, mayıs ayının ortalarından bugüne kadar ilk kez 55.000 $ seviyesine ulaştı. Piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin; çarşamba sabahı (06.10.2021) CoinGecko fiyat endeksinde 55.530 dolarda zirveyi gördü ve ardından da 54.000 doların hemen altındaki mevcut fiyatına geri oturdu.

Bitcoin fiyatının dün (05.10.2021) 50.000 doları geçtiğini gören yukarı yönlü bir ivme hala devam ediyor. Hatırlarsanız Bitcoin, Elon Musk’ın şirketi Tesla’nın satın alımlar için Bitcoin’i kabul etmeyeceğini duyurduğu bir tweet’in ardından hızla düşmeden önce 12 mayıs’ta en yüksek seviye olarak (ATH) 55.000 $’ı görmüştü.

Elon Musk haberi ve Çin’in haziran ayında Bitcoin madenciliği üzerindeki baskıları artırması sonucunda Bitcoin, daha da kötüleşen bir aşağı sarmalın içine girdi ve 2021 haziran ortasında 30.000 doların altına kadar düştü.

Bitcoin’in Yukarıya İvmesini Ne Yönlendiriyor?


Aslında son günlerde olumlu birçok haberin yanı sıra Bitcoin’in fiyatı, Federal Rezerv başkanı Jerome Powell‘ın ABD’nin kripto paraları yasaklama konusunda Çin’i takip etme “niyetinin” olmadığı yönündeki yorumunun ardından da toparlandı diyebiliriz. Yine de bu haberlerden daha önce, Bitcoin’in fiyatı yaz ayındaki durağan dönemden çıkış belirtileri göstermişti.

Çin hükümeti tarafından 2021 eylül ayında kripto varlıklar ile ilgili ticari faaliyetlerin “yasa dışı” olduğunun yinelendiği son duyuru, Bitcoin fiyatı üzerinde kısa vadeli bir etki yarattı. Çinli madencilerin operasyonlarını denizaşırı ülkelere taşımasıyla ayrıca ABD’de ve diğer ülkelerde yeni madencilik operasyonlarının ortaya çıkmasıyla, madencilik geliri 2021 ekim başında günde 40 milyon dolara kadar ulaştı. Tüm bunlar göz önüne alındığında Çin yasaklarının artık piyasayı eskisi kadar etkilemeyeceği düşünülüyor.

Kripto varlık gizliliği savunucusu Edward Snowden’ın altını çizdiği gibi, Çin’in en son Bitcoin yasağı bildirisi “Bitcoin’i daha da güçlendirdi.”

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.