Bitcoin ATM Operatörü LibertyX Satıldı!

ABD’de Bitcoin ATM‘lerini ve Kioskları (Büfeleri) işleten LibertyX, Fortune 500 Company NCR Corporation tarafından satın alındı. Kurumsal Yazılım şirketi olan NCR, pazartesi günü yaptığı bir açıklamayla LibertyX’i satın almak için kesin bir anlaşma imzaladıklarını söyledi. Anlaşmanın mali şartları açıklanmadı.

LibertyX’in kurucu ortağı ve CEO’su Chris Yim, “Bu, herhangi bir kamu veya özel şirket tarafından bir Bitcoin ATM operatörünün ilk satın alımıdır dedi.

LibertyX Hakkında

LibertyX, 2013 yılında kuruldu. ABD’de 10.000’den fazla ATM’yi işletiyor, daha önce National Cash Register olarak biliniyordu. Ayrıca ATM’ler, satış terminalleri ve tarayıcılar gibi işlerle ilgili ürünler yapan bir yazılım şirketidir.

NCR‘nin Teknoloji Sorumlusu Tim Vanderham, LibertyX’i satın almalarının, müşterilerine kripto para birimi alım satımı yapmak, sınır ötesi havale işlemlerini hızlandırmak, dijital veya fiziksel kanallar üzerinden dijital para birimi ödemelerini kabul etmek gibi birçok dijital para birimi çözümlerini sunmalarına yardımcı olacağını söyledi. Vanderham, “LibertyX, pazara çözüm sunma yeteneğimizi daha da hızlandıracak” dedi.

LibertyX’in yazılımı ATM’lerde, kiosklarda ve satış noktası sistemlerinde çalışır. Firma, ABD’de marketler, eczaneler ve süpermarketler gibi yerlerde ATM’lere sahip olan ve onları yöneten Cardtronics gibi bağımsız ATM operatörleriyle de ortak çalışıyor. NCR, Cardtronics’i de bu yılın başlarında 2,5 milyar dolara satın almıştı.

NCR, LibertyX’i satın almasındaki amacın; bankalara, perakendecilere ve restoranlara dijital para birimi çözümleri sunmak olduğunu söyledi. Bu yılın başlarında, Virginia merkezli Blue Ridge Bank, LibertyX ile iş birliği yaparak, müşterilerinin kendi ATM’lerinden Bitcoin satın almalarına izin veren ilk banka oldu. Ayrıca banka, Bitcoin hizmetini Virginia’daki ATM konumlarının 19’una ekledi.

LibertyX CEO’su Chris Yim , “NCR müşterilerine, yazılımımızın kapsamını, ölçeğini ve erişimini önemli ölçüde genişletiyoruz. Ayrıca tüketicilerin istediği dijital ödemeleri ve kripto para birimi yeteneklerini hızlı ve kolay bir şekilde sunmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.