Bitcoin ETF’si (BITO) 2. Gününde de Rekor Kırdı!

ProShares’in Bitcoin ETF’si (BITO), açılış gününde (19 Ekim 2021) piyasaya sürüldüğü ilk 20 dakikada 280 milyon dolarlık hisse ticareti yapmıştı. Gün sonunda da piyasalar kapandığında 1 milyar dolarlık hacme ulaşmıştı. 2. gününde de 1 milyarlık hacmi geçen BITO, yatırımcıların Bitcoin ETF’sine ne kadar ilgi gösterdiğinin kanıtı oldu.

19 Ekim’de New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) $BITO koduyla işlem görmeye başladı. Açılış fiyatı olarak 40.88 dolardan belirlenen BITO 24.313 hisse işlemi yapıldı ve ilk günü 41.94 dolardan kapadı. Gün içinde 44 doları gören ETF şu anda 43.28 dolardan işlem görüyor.

Bloomberg’in yaptığı bir açıklamada Bitcoin ETF’si ilk gününde 994 milyon dolar işlem hacim yaptı. ABD tarihinde bu derece büyük hacme sahip tek ETF olmuştu. O da BlackRock’a ait bir ETF ilk gününde 1 milyar dolarlık işlem hacmine sahipti.

Bloomberg’in ETF analisti James Seyfarrt bu hızlı yükseliş hakkında açıklama yaptı:

Böylesini bizde beklemiyorduk! Büyük bir yoğunluk olacağını düşündük. İlk gün 250 milyon dolar işlem hacmine ulaşırsa ETF’nin başarılı olacağını düşünmüştük. Ancak ETF bunu 20 dakikada yaptı ve günü 1 milyar dolarlık bir işlem hacmine kadar yükseldi.

BITO’nun ilk gün yapılan hacminin %57’si varlığa dönüştürüldü. İkinci günde ise bu sayı %43 oldu. Bu sayılara baktığımızda yönetim 2 günden kısa bir zamanda varlıklarını 1 milyar doları aşan ilk ETF oldu.

SEC ve Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’si

SEC, uzun süre Bitcoin fiyatına ETF’leri onaylamadı. Bunun sebebi olarak ta kripto paralardaki piyasa manipülasyonuyla alakalı endişeleri olduğunu açıkladı. Ancak SEC Başkanı Gary Gensler, Ağustos ayında bir açıklamada bulundu. Açıklamasında vadeli işlem piyasasının CFTC tarafından düzenlendiğini ve direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı ETF’lerden daha az riskli olduğunu söyledi. Bundan dolayı Bitcoin vadeli işlemler ETF başvurularını onaylayabileceklerini dile getirmişti.

ProShares’in Bitcoin ETF’si, Wall Street’in BTC’ye ne kadar ilgili olduklarını kanıtladı. Bu ilginin ilerleyen günlerde de devam edip etmeyeceğini birlikte göreceğiz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.