Bitcoin Kasıtlı Olarak mı Düşürülüyor? Bu İddia Çok Konuşulur!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Peirce, birkaç farklı özel kanalda röportaj verdi. Kripto paraların düşüşünün şu süreçte duraksaması gerektiğini ve bu durumun uzun dönemli bazı sonuçlara neden olabileceğinin altını çizdi.

Hester Peirce Kimdir?

Hester Peirce önceki senelerde Bitcoin yanlısı görüşleri ile dikkatleri üzerinde toplayan bir isimdi. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olan Peirce, bitcoin ve kripto para borsaları üzerinde daha çok düşünülmesi gerektiğine dair görüşleri ile ön plana çıkıyordu.

CryptoEcosystem 202003014 final 768x427 1

Önerileri Nelerdi?

Peirce, artık tüm dünyada Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların baştan düzenlenmesi gerektiğini savundu. Mevcut durumun piyasalarda belirsizliğin arttığını ve kasıtlı olarak düşüşlerin yaşandığının altını çizdik. Bu sorunların uzun süredir devam ettiğinin altını çizen Peirce, bunun kendini fazlasıyla rahatsız ettiğini de söyledi.

Devletlerin Uyum İçinde Çalışması Gerekiyor

Peirce’in bu konuda söylediklerinin satır başları ise şunlar oldu: Bitcoin ve kripto para borsalarının en büyük problemi dolandırıcılık ve kayıp cüzdan soruları oluyor. Özellikle dolandırıcılığın önüne geçmek için devletlerin iş birliği içinde olması şart. Aynı zamanda pek çok devletin hala kripto para sistemi üzerinde nasıl bir yol izleyeceğinin de tam olarak bilinemediği söyleniyor. Başka bir deyiş ile pek çok devlet merkez bankası, hükümet kanatları ve diğer organları kripto para sistemi hakkında net bir bilgiye sahip değil. Bazı ülkelerde yaşanan bitcoin dolandırıcılıkları için mahkemelerde de olması gerektiği gibi reaksiyon almak mümkün değil.

Birlikte Hareket Etmek Bu Bakımdan Önemli

Bu konuda ön plana çıkan bir diğer önemli husus ise Bitcoin düşüşlerinin can sıkıcı boyutların ötesine geçtiği şu dönemde kafalarda soru işareti bıraktı. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin küresel aktörlerin elinde olduğu için paranın nerede daha rahat hareket ediliyorsa orada kullanıldığının altını çizdik. Örnek vermek gerekirse bu zaman aralığında A ülkesinde yapılan bir dolandırıcılık kripto paralar ile B ülkesine naklediliyor ve herhangi bir sorun olmamış gibi yaşam devam ediyor. Bu durumun zaman içerisinde tüm ülkelere ve tüm herkese büyük zararları olabilir.

Bu sebeple birlikte hareket etmek, tüm ülkelerin ortak kararlar alması ve borsalar üzerinde tutumun belirlenmesi son derece önemli oldu.

Mevcut Bankacılık Yasaları İle Hareket Etmek

Peirce, yaptığı açıklamada mevcut bankacılık yasalarının bitcoine entegre edilmesinin bir bakıma mantıklı olduğunu açıkladı. Yalnız bu bankacılık yasaları söz konusu olduğunda biraz geri planda kalmanın daha mantıklı olacağını belirtti. Başka bir deyiş ile Peirce’e göre bankacılık yasaları ve özellikleri bitcoine göre biraz daha esnetilerek tüm dünyada ortalama değerlere sahip olmalı dedi.

Devletler Ne Yapacaklarını Bilmiyor

Özellikle şu ana kadar alışık olmadığımız bir finans ekosistemi inşaa oluyor. Herhangi bir merkeze bağlı olmaması ve tüm dünyanın aktif katılım içerisinde olması nedeniyle devletlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmediklerini de söyleyebiliriz.

Terra Luna Basit Bir Örnekti

Bu konuda Terra Luna sadece basit bir örnek olarak ön plana çıktı. Tabii ki, başka örneklerinin de zaman içerisinde oluşabileceğini de belirtmek gerekiyor. Pek çok benzer coinin de aynı sonu yaşaması olası. Şimdilik Luna benzeri coinlerden ciddi anlamda çekilişler olmasına rağmen benzer coinlerin de ortaya çıkması son derece büyük bir önem taşıyor.

Orta uzun vadeli bekleyerek bu tarz coinlerin hareketlerini daha da netleştirmek yerinde bir karar gibi görünüyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.