Bitcoin.org’a Hack Saldırısı!

Bitcoin geliştirmeyi destekleyen açık kaynaklı bir proje olan Bitcoin.org web sitesi hack saldırısına uğradı. Site henüz kimliği belirsiz bilgisayar korsanları (hackers) tarafından ele geçirildi.

Bitcoin.org, kripto ile ilgili en eski web sitesidir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto ve Martti Malmi tarafından tescil edilmiştir. 2012 yılında kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Bitcoin Foundation’a bağlı değildir.

23.09.2021 Perşembe günü erken saatlerde Bitcoin.org web sitesi kullanıcıları “Bitcoin Kuruluşu yıllar boyunca bize yardım eden kullanıcılarımızı desteklemek için bir jest olarak topluluğa geri veriyor” yazan bir mesaj penceresiyle karşılaştı.

Mesaj, kullanıcıların kripto para göndermeye davet edildiği, ardından iki katı para alacaklarını vadeden ve bir Bitcoin adresi içeren QR kodu içeriyordu. Web sitesinin geri kalan işlevselliği o esnada sınırlı olduğu için kullanıcılar mesajı kapatamadılar.

Twitter’daki kripto varlık topluluğu olaya anında tepki verdi ve birden fazla uyarı mesajı Twitter’da hızla yayıldı. Bitcoin.org’un sunucu sağlayıcısı Namecheap de konuyla alakalı uyarıldı ve sunucu sağlayıcısının korsanların etki alanını devre dışı bırakması uzun sürmedi.

Toplam 0.4 BTC Gönderildi

Bilgisayar korsanlarının dolandırma amaçlı paylaştığı cüzdan adresine şu ana kadar toplam 0.4 BTC gönderildiği görüldü. Bitcoin Core yetkilisi Matt Corallo, sayfanın erişime kapatıldığını ve kripto varlık piyasasında kullanıcıların, kendi fonlarından sorumlu olduklarını söyledi. Ayrıca bu tür tuzaklara aldanmamaları gerektiği konusunda kullanıcılara yeniden uyarılarda bulundu.

Bilgisayar korsanları için son yıllarda hediye promosyon dolandırıcılığı popüler bir taktik haline geldi. Bilgisayar korsanlarının genellikle en sık kullandığı ünlü isimler; Tesla CEO’su Elon Musk, Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin oluyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.