Bitcoin SV (BSV) Yüzde 51 Saldırısı!

Kripto para birimi Bitcoin SV, kripto istihbarat firması Coin Metrics‘ten gelen bilgilere göre; salı sabahı %51 saldırısına uğradı. Çarşamba gününe kadar devam eden saldırı sonrası üçten fazla kötü niyetli yeni blok zinciri oluşturuldu ve bazı bloklar yeniden düzenlendi. Blockchain güvenlik izleme aracı FARUM, ağda yeni 14 bloklu bir yapılanma gördüğünü tweetledi. Blockchain analitik platformu Blockchair‘in baş geliştiricisi Nikita Zhavoronkov ise, 570.000 işlemi sildiğini yazdı. Uzmanlar, ağdaki ilk yeniden yapılanmanın 100 kadar bloğu etkilediğini ve yeni yapılanmaların hala meydana geldiğini söylüyor.

Bazı Kripto Para Borsaları BSV İşlemlerini Askıya Aldı

Huobi ve OKEx gibi büyük kripto para borsaları hızlı bir şekilde BSV işlemlerini durdurdu. BSV’nin bu borsalarda ne zaman işleme açılacağı ise belirtilmedi. Bitcoin SV (BSV), saldırı sonrasında düşüş yaşamaya başladı ve piyasa değeri sıralamasında 46. sıraya yerleşti.

Bitcoin SV (BSC) Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı ?

nChain tarafından özel olarak üretilen kripto para birimi Bitcoin SV, sonundaki SV takısını ”Satoshi’nin Vizyonu” anlamında taşımaktadır. Bitcoin’in özel ilkelerine sadık kalmayı hedefleyen kripto para, temelinde Bitcoin felsefesinin yattığına inanmaktadır. İlk olarak 15 Kasım 2018’de Bitcoin Cash’deki sert çatallama (hard fork) sonrasında çıkmıştır.

%51 Saldırısı Nedir

Bir Blockchain ağındaki işlemleri kopyalayan ve internete bağlı olan cihazların her birine Node (düğüm) denir. Node’lar, Blockchain ağındaki işlem onaylama konusunda, iş birliği içindedir. Blockchain ağlarının güvenli olmasının temel sebeplerinden biri, aralarındaki bu iş birliğidir. Oluşturulan verilerin ve doğrulayıcıların merkeziyetsizliği, Blockchain ağ teknolojisini güçlü kılar. Blockchain ağındaki protokol kurallarının sağlanması, madencilik, kullanılan software’in versiyonu, alım satım işlemlerinin geçerliliği gibi konularda, ağdaki tüm katılımcıların düzenli olarak fikir birliğine varması gerekir.

Konuyu bağlarsak; %51 Saldırısı, bir kişi ya da organizasyonun ağdaki hash gücünün %50’sinden fazlasına sahip olmasıdır. Bu durum, yeterli madencilik gücüne sahip kötü niyetli katılımcıların, ağ yapısını istediği gibi bozmasına olanak tanır. Aşağıdaki çizimde, %51 saldırısı sonrasında blok zincir bölünmesi görülmektedir.

yuzde 51 saldirisi
Bitcoin SV (BSV) Yüzde 51 Saldırısı! 3

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.