Bitcoin’de Düşüş Devam Ediyor! Yükselecek mi? Ne Olacak?

Bitcoin’deki düşüş son yılların en hızlı trendi ile devam ediyor. Öyle ki, hacimsel olarak sabit para birimlerinin dengelenmesi, kırılgan coinlerin ön plana çıkması gibi sorunlar nedeniyle pek çok kişinin borsada %85’in üzerinde zarara uğradığını biliyoruz.

Toplam Zarar 1 Trilyon Doları Geçti

Bitcoin ve kripto para borsalarında toplam zararın 1 trilyon doları geçmiş olması, o paranın sistemin dışına çıkması şeklinde yorumlanmamalı. Sadece bazı balinaların paranın o miktarın 4 te 1’inden daha yüksek miktarı ile yeni alım fırsatlarını beklediği düşünülmekte.

Piyasa Şirketlere ve Balinalara Kaldı!

Bundan 4 – 5 sene öncesinde piyasanın %75’inden daha fazlası kişisel yatırımcıların kontrolü altındaydı. Şu an ise %80’inden fazlasının kurumsal yatırımcılara ve balinalara ait olduğu görülüyor. Peki ama bu neyi değiştirir?

Şu an için piyasalar aşağı yönlü hareketine devam ediyor. Bir süre daha Amerikan ekonomisindeki daralmanın tezahürü olarak bu aşağı yönlü hareketin devam edeceği öngörülmektedir. Bu sebeple, piyasalar için tam etkisi görülmese de ilerleyen süreçlerde ekonomik dengelerin normalleşmesi ile birlikte daha hareketli kripto paralar görebiliriz.

3076622 810x458

Amerika’dan Gelen Veriler Düşüş Sinyalini Güçlendiriyor

Tüm dünyanın yaptığı gibi bizler de Amerika Birleşik Devletlerinden gelen verileri çok yakından takip ediyoruz. Amerika’daki sıkıntılar ve ekonomik küçülme dolar başta olmak üzere sabit para birimlerinin yükselmesine neden olurken borsadan ve özellikle kripto paralarda ise olumsuz bir etki oluşmasına neden oluyor.

Dalgalı Bir Şekilde Etkilerini Görüyoruz

Başlangıçta kripto para birimlerindeki bu hareketlenmenin Amerikan ekonomisindeki daralma olduğu söylenmişti. Dış ticaret açığının artması ve ithalatın artması neticesinde bu şekilde bir hareketlenme gözlemlendi.

Sonraki süreçte ise domino etkisi ortaya çıktı. Rakamlar ne kadar sabit şekilde hareket ediyor olsa da, piyasalardan çıkış hızlanmaya başladı. Pek çok yatırımcı daha fazla kaybetmemek için piyasalardan çıkış yapıyor ve bu düşüşü sürdürüyor. Sonraki süreçte ise düşüş kendiliğinden devam ettiği için çıkışlar artmaya devam ediyor.

Neden En Büyük Etki Kripto Paralarda Oldu?

Kripto paralarda var olan düşüşün ardından öncelikle gözler Amerikan piyasalarına çevrildi. Oysaki düşüşte aslan payı Amerika’ya ait olsa da, marj aralığının bulunmaması sebebiyle son derece hızlı değer kaybı oldu. Bu sebeple tek sorunun kripto paralara ait olmadığını belirtmek gerekiyor.

Zincirleme bir şekilde kayıpların yaşanması ve kripto paralarda yaşanan daralmalar, yatırımcının daha temkinli davranması ve sabit para birimlerine çıkış yapmasına neden oluyor. Önceki süreçte yatırımcılar bir coinde daralma olduğu zaman çıkışlarını sabit para birimlerine (tether, terra usd, usdc gibi) çıkış yaptığı için, toplam para borsalarda dolayısıyla sistem kalıyordu. Şimdi ise bu düşüşün hız kazanması ile birlikte yatırımcının şu an için sisteme uzaktan bakmayı tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Düşüş Nereye Kadar Devam Edecek

Söz konusu olan bu düşüşün piyasalar üzerinde etkilerinin bir süre daha devam edeceği ön görülmektedir. Bazı proje ve aktif kullanılan (XRP, WAXP gibi) coinlerin olması gerektiğinden daha düşük değerlerde kalması mümkün görünmüyor. Bu da bu coinlerle ilgili nasıl bir grafik çizileceğinin de merak edilmesine neden oluyor.

Korkulan Olur mu?

Bitcoinin düşüşünün de Luna benzeri olması mümkün olur mu? Bu sorunun cevabını verebilmek için bitcoin arzı ile luna arzını karşılaştırmak gerekir. Luna sonsuz üretilip sisteme verildiği için bu şekilde bir düşüşün olması matematiksel olarak pek mümkün değil gibi görünmektedir.

Sorumluluk Reddi: Bu adreste yer verdiğimiz haberler bilgilendirme amaçlıdır kesinlikle yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır!

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.