Bithumb, KYC Doğrulaması Olmayan Kullanıcıları Yasakladı!

Bithumb, Güney Kore’nin en büyük dört kripto para borsasından biridir. 02.09.2021 perşembe günü yapılan açıklamada, kimliklerini cep telefonları aracılığıyla (KYC) doğrulamayan yabancı kullanıcıların borsayı kullanmalarına izin verilmeyeceği bildirildi.

Güney Kore’de, cep telefonları ile doğrulama sağlamayan yabancılar, her nerede yaşarlarsa yaşasınlar Bithumb’u kullanamayacaklar. Borsa daha önce de, yabancıların kayıt kartları olmadan kayıt yaptırmasına izin vermeme kararı almıştı.

Güney Kore’de KYC ve AML

Bithumb’un resmi duyurusunda, “Güney Kore’de yaşayan ve cep telefonlarıyla KYC doğrulaması yapmayan yabancılar hizmeti kullanamaz” denildi. Borsa ayrıca, bu durumdan etkilenen kullanıcıların müşteri durum tespitinin zorunlu hale geldiği 2021 yılı içinde varlıklarını önceden çekmeleri gerektiğini de ekledi.

Bithumb borsasının aldığı bu karar, Güney Kore’de kara para aklamayı önleme (AML) regülasyonları ile tam uyumluluk içinde görünüyor. Ayrıca geçtiğimiz temmuz ayındaki bir habere göre, Seul Merkez Gümrük İdaresi yaklaşık 1.48 milyar dolarlık yasal olmayan kripto para işlemlerine karışan 33 kişiyi arıyor. Yakın zaman önce Bithumb tarafından, “yüksek riskli yargı bölgelerinden” kayıt yapan kullanıcı hesaplarıyla beraber, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) “dikkatle izlenmesi gerekenler” listesinde olan ülkelerden gelen hesaplara da eş zamanlı kısıtlama getirilmişti.

Güney Koreli Büyük Kripto Para Borsaları

Bu haftanın başlarında Bithumb, Coinone ve Korbit, revize edilmiş yasa kapsamında bir başka gereklilik olan “seyahat kuralı” çözümünü beraber geliştirmek için ortak bir girişim içine girdiler. Ayrıca 03.09.2021 cuma günü, Kore’nin en büyük dijital varlık borsası olan Upbit, ülkenin Finansal Hizmetler Komisyonu altındaki Finansal İstihbarat Birimi’ne kaydolan ilk şirketi oldu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.