Blockchain ve Tıp: Aimedis, İlk Tıp Nft’sini Başlattı

Aimedis, bir kanser denemesinden başlayarak Kasım ayında ilk bilimsel ve tıbbi NFT pazarını başlatıyor.

Piyasada çok büyük miktarda tıbbi veri var, ancak sağlık sektörü kusurlu olmaya devam ediyor. Genel kalitesizlik ve şeffaflık eksikliği nedeniyle verilerinin araştırma amacıyla kullanılması çok zor. Doğru ve güvenilir verilerin elde edilmesi, tıbbı ve dolayısıyla insanların günlük yaşamlarını küresel bazda iyileştirebilir. Blockchain teknolojisi, sektördeki verilerle ilgili bu sorunlar için en iyi çözüm olabilir.

2020 yılında kurulan Aimedis, sanal muayene, randevu yönetimi, reçete alma, tıbbi kayıtlar, takip cihazlarına bağlanma ve daha fazlası olmak üzere çeşitli uygun fiyatlı ve etkili sağlık hizmetleri sunan blockchain tabanlı bir platformdur.

Platformun kendisi hemen hemen her kıtada aktiftir, halihazırda bünyesinde çok sayıda hasta var. Platformun 2022’nin sonuna kadar 1 milyon hastaya ulaşma hedefi vardır.

Aimedis ‘in kurucuları Ben J.O. El Idrissi ve Michael J. Kaldasch’dır. Bu kişiler on yılı aşkın süredir tıp ve eczacılık alanında çalışan doktorlardır. Özel bir röportaj sırasında Kaldasch, ilaç endüstrisinin kusurlarını ve blockchain teknolojisinin yardımıyla Aimedis’in sağlık sektöründeki araştırma ve veri kalitesini nasıl iyileştirmeyi hedeflediğini anlattı.

Geleneksel İlaç Endüstrisini Geliştirmeye İhtiyacı Var

İlaç kullanımı deneme çalışmaları eski yolları kullanıyor ve çok fazla zaman ve para tüketiyor. İlaç endüstrisi, yaklaşık % 90’ı başarısız olan denemeleri gerçekleştirmek için milyarlarca dolar harcıyor. Tıp endüstrisinde çok fazla veri var, denemelerde de taklit veriler kullanılıyor. Bununla birlikte, ilaçlar bazen iyi sonuç verir ve yanlış verilerle yapılan başarılı denemelerden sonra doğrulanır.

Konuyla alakalı Kaldasch şu açıklamalarda bulundu:

İlaç endüstrisinde uzunca bir süredir çalışıyoruz ve tüm ayrıntılarını iyi biliyoruz. Bir süre ilaç güvenliği memuruydum ve büyük ilaç firmaları için bazı denemeler yaptım. Sorunlu verilerle uğraşmak zorunda kaldım ve verilerin nasıl üretildiği ve kullanıldığı sürecini gördüm.

Bazı durumlarda, okunması zor veya yanlışlıkla silinen bilgileri içeren çok sayıda kağıt sayfası bulunuyordu. Elektronik belgelere baktığınızda bile, nelerin değiştiğini ve hangi verilerin gerçek olup olmadığını hala anlayamıyoruz.

Çoğu zaman, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, insanlar verileri için sömürülüyor. Ayrıca çok fazla şey bilmeden ilaç denemelerine katılırlar. Bu nedenle, bazı insanlar ve şirketler veri toplayarak iyi para kazanırken, hastalar tamamen dışarıda kalmaktadır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.