Borsalardan Soğuk Cüzdanlara 5 Milyar Doların Üzerinde Bitcoin ve Ethereum Taşındı!

Çin hükümeti, kripto varlıklar konusundaki baskısına devam ediyor ve bu baskılar büyük miktarlarda Bitcoin ve Ethereum’un Çin menşeli borsalardan taşınmasına yol açıyor.

Kripto paralara karşı sert tutumuyla sık sık gündeme gelen Çin hükümeti, kripto para yasaklarını geçtiğimiz hafta daha sert bir dille tekrarlamıştı. Kripto para madencilik ve kripto para ticareti dahil olmak üzere kripto varlıklarıyla ilgili her türlü faaliyetin yasalara aykırı olduğuna dair bir bildiri yayımlamıştı. Bildirinin ardından Çin Merkez Bankasının yoğun baskısı, borsaların bölgedeki operasyonlarını askıya almalarına neden oldu. Bunun üzerine büyük miktarlarda kripto varlıklar, borsa cüzdanlarından büyük olasılıkla daha güvenli cüzdanlara taşınıyor.

Borsalardaki işlemlerin soğuk cüzdan depolarına gideceği düşünülüyor. Ülkedeki kripto para kısıtlamaları, tam olarak yürürlüğe girmeden önce kullanıcılar kripto varlıklarından kurtulmaya çalıştıkları için Yuan karşısında USDT satışlarında artışa neden oldu.

Çin Halk Bankası’nın en son açıklaması,; Huobi ve OKEx borsalarında gerçekleştirilenler gibi tezgah üstü faaliyetleri hedefliyor ve itibari parayı kripto paraya ya da kripto paradan yine kripto paraya değiştirmenin artık ülkede yasa dışı bir faaliyet olarak kabul edildiğinin altını çiziyor.

3,1 Milyar Dolar Bitcoin ve 2,4 Milyar Dolar Ethereum Taşındı!

Huobi, anakara Çin’deki aktif kullanıcı hesaplarını emekli edeceğini açıkladıktan sonra, borsa fonları harekete geçti. Borsa pazar günü (26.09.2021) toplam 3,1 milyar dolar değerinde BTC taşıdı. İşlem hareketleri Huobi’nin cüzdanlarından taşınan 72.999 Bitcoinin ilk transferini işaretleyen btcparser tarafından kaydedildi. Daha sonraki transferler ise 2.000 BTC’lik artışlarla yapıldı. 1.800 Bitcoin tek bir adrese gitti ve geri kalanı da küçük cüzdanlara bölündü. Bu belki garip gelebilir ama fonları en güvenli şekilde hareket ettiren borsa Huobi olabilir.

Ethereum transferleri ise daha farklı bir yol izledi. Huobi Borsasından kaydedilen cüzdanlar Ethereum’u bilinmeyen cüzdanlara taşımaya başladı. Transferler yapıldığında 800K ETH transfer edilmişti. Her biri her işlemde 285 milyon doların üzerinde 100.000 ETH taşıyan toplam sekiz Ethereum işlemi yapıldı. Toplam 2,4 milyar dolarlık ETH, bilinmeyen cüzdanlara taşınmış oldu.

Borsalar Çinli Kullanıcı Hesaplarını Emekli Ediyor!


Çin menşeli borsalar, hükümetin son yasak bildirimlerini yayınlanmasının ardından, kullanıcı hesaplarını emekliye ayırmaya başlayacaklarını açıklayarak yanıt verdiler. Kullanıcıların fonlarının güvende kalmasını sağlamak için sürecin kademeli olarak gerçekleşmesi gerekiyordu. Anakara Çin kullanıcı hesaplarının, yılın son günü olan 31 Aralık 2021’de kullanımdan kaldırılması planlanıyor. Bu, çinli yatırımcılara kripto varlık işlerini düzene koymaları için yaklaşık üç ay kadar zaman kazandırmış oluyor. Ancak bu uzun süre için yine de kripto varlıklarından kurtulma telaşı, USDT fiyat tekliflerinin USDT başına 6.12 Yuan’a kadar düşüş görmesine neden oldu.

Çin, 2017’den bugüne kadar ülkede kripto para hareketlerini defalarca yasakladı. Bu kademeli yasaklar her açıklandığında piyasa olumsuz etkilendi. Bu son duyuru ile beraber, kripto para pazarındaki fiyatlarda keskin düşüşler görüldü. Her ne kadar piyasa o zamandan beri toparlanma eğiliminde olsa da duyurunun etkileri hala devam ediyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.