Brave, Tarayıcı Entegresi ve DApp Desteği İçin Solana ile Ortak Çalışıyor

Solana’nın Breakpoint konferansında Brave ve Bat’ın CEO’su ve kurucu ortağı Brendan Eich ile Solana Labs’ın CEO’su ve kurucusu Anatoly Yakovenko bir araya gelerek önemli açıklamalar yaptılar.

Açıklamaya göre; 2022 yılının ilk yarısında Brave’in, web3 masaüstü ve mobil tarayıcıları için Solana blok zinciri kullanılacak. İki şirket en iyi cüzdan özelliklerini tarayıcıya ekleyebilmek için nasıl çalışacaklarını anlattılar.

Brave, Solana blok zincirini Brave tarayıcısına entegre edecek, daha sonra Brave’in aylık 42 milyon aktif kullanıcısına ve 1,3 milyon doğrulanmış yaratıcısına, Solana ekosistemini varsayılan olarak tanımlayacak. Ayrıca Brave, yakın gelecekte çapraz zincir ve Solana yerel DApp’leri için de varsayılan olarak Solana’yı tanımlayacak.

Bilindiği gibi Solana ağı, daha hızlı ve düşük işlem ücretli (gas/fee) olduğu için DeFi ve Web3’ün benimsenmesine yardımcı olmaktadır. Kripto varlık ve Defi dünyasına artan ilgi nedeniyle Ethereum’da kesilen yüksek işlem ücretleri (gas/fee), birçok kullanıcıyı işlem yapmaktan uzaklaştırdı.

Solana, en hızlı blok zincirlerden biri olarak tanınıyor ve blok zincirinde işlem başına 0,001 – 0,002 ABD doları arasında çok düşük işlem ücretleri ile kullanıcılara önemli miktarda maliyet tasarrufu sağlıyor. Tüm bunlarla beraber, en hızlı büyüyen ekosistemlerden biri olan Solana’nın, Brave tarayıcısına entegrasyonu; kullanıcıların ve geliştiricilerin talebi doğrultusunda gerçekleşmiştir.

Brave CEO’su ve aynı zamanda kurucu ortağı Brendan Eich, konu ile ilgili şunları söyledi:

Daha fazla kullanıcı ve yaratıcının merkeziyetsiz Web’e hızlı ve uygun maliyetli erişim sağlamak için birtakım araçlara ihtiyaç duymasıyla birlikte; bu entegrasyon, gelecekte milyarlarca kripto varlık kullanıcısının, uygulamaları ve tokenleri sorunsuz kullanmasının yolunu açacaktır.

Brendan Eich

Solana Labs CEO’su Anatoly Yakovenko ise;

Mobil web, milyarlarca kullanıcı için Web3’e açılan bir giriş kapısı olacak. Tarayıcılarla yapılan derin entegrasyon, DApp’lerin (Merkeziyetsiz Uygulamalar’ın) en iyi web deneyimlerini oluşturmasında yardımcı bir anahtardır. Brave tarayıcılarının tüm sürümlerinde Solana cüzdan desteğini duyurdu ve bu gelecekte milyarlarca kullanıcıyı Solana’ya dahil etmek için önemli bir adım oldu.

Anatoly Yakovenko

Bu entegrasyon ayrıca; Solana DEX toplayıcısının, Solana ağı içindeki takaslarını, NFT desteğini, SPL tokenlerini gönderme ve hesap oluşturma işlemlerini de etkin hale getirecek.

Brave tarayıcısı, Web3’e erişim sağlamak isteyenler için gizlilik odaklı bir alternatiftir. Ayrıca Brave kullanıcıları mobilden Web3’e daha korumalı bir ortamda erişebilecekler. Bilindiği gibi cüzdan adresi sızıntıları Web3 kullanıcıları için büyük bir endişe oluşturmakta ve Brave Shields korumaları kullanıcılara mobil cihazlarda Web3 cüzdanlarına erişmenin daha iyi bir alternatifini sunuyor.

Brave, Ethereum’u da desteklemeye devam etmektedir. Yakın gelecekte Brave tarayıcısında Ethereum için ek blok zincirleri desteği entegre edilmesi planlanıyor. Tek bir blok zinciri yerine çok zincirli bir cüzdanı destekleyen Brave, kripto varlık ve DeFi’nin benimsenmesinde önemli bir geliştirici olmak istediğini belirtiyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.