Brezilya’dan İşçilere Maaşlarını Kripto Para Olarak Alma İmkanı Sunan Yasa Tasarısı!

Brezilyalı bir kongre üyesi olan Federal Milletvekili Luizao Goulart, tüm Brezilyalı işçilerin işverenlerden kripto para birimlerinde ücret talep etme seçeneğine sahip olmalarına olanak sağlayan yeni bir yasa istiyor.

Luizao Goulart, kamu ve özel sektör çalışanları için kripto para ödeme şeklini yasallaştırmak için bir yasa tasarısı önerdi.

Goulart’ın önerisiyle, tüm Brezilyalı işçiler işverenlerinden kripto para birimlerinde ücret talep etme hakkına sahip olmalarını sağlayan yeni bir yasa yapılmasını istiyor. Yasa tasarısı, kripto ödemelerinin ancak işçiler ve işveren arasında karşılıklı bir anlaşma yapıldıktan sonra yapılmasını garanti edecek. Tasarının içeriği şu şekilde:

Kripto para birimlerindeki ödeme yüzdesinin sınırlarını işçinin kendisi seçecektir. İşverenin herhangi bir dayatması ve zorunlu tutması yasaklanacaktır.

Goulart’ın yasa tasarısı imzalanırsa, işçiler ve işverenler arasında kripto ve fiattaki ücret yüzdelerini önceden belirlemek için bir fikir birliği sağlanacak. Goulart’a göre:

En önemlisi teklifin, Federal Eyalet ve Belediye hükümetlerinin “nakit” sorununun çözümüne yardımcı olacaktır. Alternatif ödemeler sunarak ve aynı zamanda ileride yatan devasa bir Piyasa Ekonomisini hareket ettirerek işbirliğine yardımcı olacaktır.

Yasa tasarısının onaylanmasını talep eden Goulart, “vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştıran ve herkes için iyi bir yaşam kalitesi sağlayan küresel bir ekonomi kurulması gerektiğini belirtti.” Tasarı onaylanırsa, onay tarihinden itibaren 90 gün sonra yasaya geçirilecek.

Kripto Para ile İlgili Bir Yasa Onaylandı!

Brezilya’nın Milletvekilleri Odası Özel Komitesi geçtiğimiz günlerde kriptoyla ilgili mali suçları cezalandırmak için bir yasa tasarısını onayladı.

Son düzenleyici değişikliklerden sonra, benzer suçlar için asgari hapis cezasını artırmasının yanı sıra kara para aklama cezasını da artırıldı. Kara para aklamada ceza para miktarının üçte birinden üçte ikisine yükselirken, hapis süreleri 10 yıldan 16 yıl sekiz aya çıkarıldı.

Düzenleme eksiklikleri giderildikten sonra dolandırıcı insanların kaçacak hiçbir yeri yok. Brezilya’da pazar ilerleyecek ve insanlar buna uyum sağlayacak. Federal Milletvekili Aureo Ribeiro’ya göre, artık milyonlarca Brezilyalıyı aldatmak için teknolojiyi kullanan vurguncular olmayacak.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.