Brezilya, Resmi Ödeme Yöntemi Bitcoin’dir Yasa Tasarısını Planlıyor

Brezilyalı milletvekilleri, Bitcoin için yeni yasal tasarısı oluşturuyor. Bu yasa tasarısı kripto paralara yatırım yapmayı kolaylaştırırken, dolandırıcılara ve bilgisayar korsanlarına karşı önlem almayı hedefliyor.

Brezilya yasama organı yakın zamanda “Bill 2.303 / 15” adlı yasa tasarısını onayladı. Bu tasarı kripto paraları düzenleme üzerine ve Expedito Netto Yardımcısı tarafından duyurusu yapıldı. Solidariedade Partisi’nden Aureo Ribeiro ise ülkede ödeme yöntemi olarak Bitcoin olmasını amaçlayan güncellenmiş bir tasarı önerdi.

Brezilya’da Bitcoin henüz düzenlenmemiş durumda ve ticarette önerilmiyor. Ancak yasa kabul edilirse Bitcoin’e yasal statü verilmiş olacak. Yasa tasarısıyla resmi para birimi ve ödeme aracı tanımları özellikle ayrılıyor. Bitcoin’in El Salvador’daki gibi resmi para birimi yerine ödeme aracı olarak tanınması için uğraşılıyor.

Ribeiro, yasa tasarısıyla Bitcoin’in, Brezilya Reali veya ABD Doları ile aynı yasal şartlara sahip olacağını ve koruma sağlanacağını öne sürüyor.

Ribeiro konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Dijital parayla dolandırıcıları birbirinden ayıtmak ve rahatça işlem yapabilmeniz için düzenlemeler yapmak istiyoruz. Ayrıca düzenleme sayesinde nereden satın aldığınızı, kiminle ticaret yaptığınızı bilmeniz ve bu varlığa bir ev, araba satın almak veya McDonald’s’a gitmenizi sağlayacak.

Eğer kabul görürse Ribeiro’nun tasarısı, Expedito Netto Yardımcısı tarafından sunulan tasarının yerini alacak.

Brezilya Kripto Para Konusunda Lider Olmak İstiyor!

Brezilya ülke olarak kripto paralara odaklamış durumda. Ayrıca yatırım ürünleri konusunda en gelişmiş ülkelerden birisidir. Ülke borsasında 4 adet kripto para ETF’si bulunuyor. Nasdaq Kripto Endeks Fonu’nu takip eden HASH11, Brezilya’daki en çok işlem gören ETF durumda.

Brezilya vatandaşları şu anda 2 Bitcoin ETF’sine ve 1 Ethereum ETF’sine yatırım yapabiliyorlar. Ayrıca bunların yanında profesyonel yatırımcılar için Hashdex ve BLP tarafından yönetilen birkaç kripto yatırım fonu da bulunuyor.

Yakın zamanda Brezilya’dan gelen bir başka haber de BTG Pactual ile alakalıydı. Brezilya’nın en büyük yatırım bankası BTG Pactual, müşterilerinin kripto para yatırımı yapmalarını sağlayan platformu başlatmıştı. Mynt adlı platformda şu anda sadece BTC ve ETH ticaretine izin veriliyor. BTG Pactual, ileride diğer kripto para varlıklarını da destekleyeceğini duyurmuştu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.