BscScan Nedir?

BscScan, Binance Smart Chain (BSC) kullanıcılarının BSC blok zincirinde gerçekleşen tüm işlemleri kontrol etmelerini, onaylamalarını ve doğrulamalarını sağlayan bir arama motorudur.

Binance Chain, hızlı ve merkezi olmayan alım-satım ve işlemlere izin vermek için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu, web tabanlı merkezi olmayan alım-satıma izin veren Binance DEX adlı bir uygulama biçimindedir. Ne yazık ki, Binance Chain veri tabanındaki bazı kısıtlamalar onu akıllı sözleşmelerle başa çıkamaz hale getirdi. Bu nedenle, Binance Chain yaratıcıları bu platform ile paralel çalışacak ve tüm akıllı sözleşmeleri en iyi şekilde yönetecek şekilde Binance Smart Chain geliştirdi.

BscScan, Binance Smart Chain’de yapılan tüm işlemleri takip etmek ve kullanıcılara geçmiş ve şimdiki tüm işlemlerden, cüzdan adreslerinden ve akıllı sözleşmelerden faydalanabilmek için geliştirilmiştir.

BscScan’in Görevi

BscScan’in temel amacı, indeksleme yoluyla blockchain şeffaflığını getirmek ve halka açık ve aranabilir hale getirmektir. Sonuç olarak; bu, tüm endeksler kaydedildiği ve depolandığı için birçok finansal dolandırıcılık ve hırsızlık vakasını azaltacaktır. Şu anda, BscScan bağımsız olarak çalışıyor. Bu nedenle, veri tabanlarından ödün vermek için daha az sebebi bulunuyor.

BSC Taraması Nasıl Kullanılır

BscScan kullanmak bir google araması kadar kolaydır. BscScan’in geliştiricileri, arama düğmesini kasıtlı olarak başa kocaman olacak şekilde konumlandırdı, böylece onu kaçıramazsınız.

İşlem bilgilerini aramak için tek ihtiyacınız olan, arama sekmesine sormak istediğiniz işlemin işlem kimliğini veya cüzdan bilgilerini girmek. Ardından ara’ya basmaktır. Bundan sonra, BscScan veri tabanını arayacak ve bu işlemle ilgili tüm bilgileri gösterecektir.

Ayrıca, bu işlemi aramak için işlem hash’ini kullanabilirsiniz. Bu, bir işlemi temsil eden bir grup harf ve sayıdır. Her işlemin bir hash kimliği vardır.

BscScan’de aşağıdaki bilgileri gösterebilirsiniz:

  1. İşlem hash’i: Bunun bir örneği ”0x19a0c8d067df7218e95d77750fe857806d6e9374a268981448c3c94317d503cb” dir.
  2. Blok: bunlar işlemdeki bloklardır.
  3. Zaman bilgisi: işlemin tarihi ve saati.
  4. İşlemi başlatan kişi.
  5. İşlemin alıcısı.
  6. İşlemin ABD Doları veya BNB coin cinsinden değeri.
  7. İşlem ücreti.
  8. Özel Not: bu bilgiler işlemde yer alan kişiler tarafından paylaşılır.

Tüm bu bilgiler herkesin görmesi için kullanılabilir. Aynı zamanda, BcsScan güvenlidir. İşlemde yer alan kişilerin güvenliğini tehlikeye atabilecek bilgileri vermez.

Bunlara ek olarak, işlem başlatmak isteyen kişilere fayda sağlayacak bilgiler ve BNB Coin fiyatı da sitede bulunmaktadır.

BscScan’in arkasındaki isim EtherScan

BscScan, EtherScan ekibi tarafından yapıldı. EtherScan 5 yıl boyunca bir blok explorer çalıştırdıktan sonra, yeni ağlarda blok explorer oluşturmak için arayışa başladı. Binance, kripto para birimi alanındaki en büyük kuruluşlardan biri olduğu ve uygulamalarının hızı ve kalitesi için yaygın olarak saygı duyulduğu için BSC’yi desteklemeye karar verdi.

BSC blok explorer hem mainnet’i hem de testnet’i destekliyor. EtherScan’a aşina olanlar için birçok özelliğin iki tarafta da benzer olduğunu fark edebilir. Bunlar arasında işlemlerin görüntülenmesi, doğrulanmış blok ayrıntıları, doğrulayıcı listeleri, grafikler, geliştirici API son noktaları ve sözleşme doğrulama aracı gibi araçlar bulunur.

Binance Smart Chain (BSC) Nedir?

2019 yılının nisan ayında kurulan ve Binance kripto para borsasına ev sahipliği yapan Binance Chain, yatırımcılara büyük bir kolaylık sağlamıştı. Akıllı kontrat (smart contracts) projelerinin yaygınlaşması ile birlikte ise, blockchain’lerdeki bir handikap göze çarptı. Konvansiyonel blockchain’lerde ölçeklenebilirlik sorunları mevcuttu, akıllı kontratlardaki hızlı alım-satım işlemlerine yeterli esneklikte cevap veremiyorlardı ve sistemde kilitlenmeler meydana geliyordu. Ölçeklenebilirlik problemine karşı çalışmalara başlayan Binance ekibi, 2020 yılı eylül ayında Binance Smart Chain teknolojisi ile karşımıza çıktı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.