Cardano Kurucusu Charles Hoskinson: Akıllı Sözleşmeler Terimi Değiştirilmeli!

Akıllı sözleşmeler terimi en son geçtiğimiz günlerde (12.09.2021) Cardano’nun Alonzo yükseltmesinde gündem olmuştu. Merkeziyetsiz finansın (DeFi) yükselişiyle birlikte akıllı sözleşmeler tüm kripto varlık endüstrisi için artık çok daha önemli bir hale geldi.

Akıllı sözleşmelerin önemli olmasının nedeni, merkezi olmayan uygulamaların (DApp) üzerinde çalıştığı protokolleri oluşturmalarını sağlıyor olmasıdır. Akıllı sözleşmelerin popüleritesi arttıkça, Ethereum ve Solana gibi blok zincirleri de onlarla büyük başarılar elde etti.

Bilindiği gibi Cardano, uzun bir süredir blok zinciri ağına akıllı sözleşmeleri entegre etmeye çalışıyor. 12 Eylül 2021’de Alonzo Hard Fork Combinator‘ın (HFC) son lansmanı ile beklenen bu hayal gerçekleşmiş oldu. Akıllı sözleşmelerin blok zinciri ağına entegresi kripto varlık piyasası tarafından geniş çapta olumlu karşılandı. Ancak şimdi, Cardano kurucusu Charles Hoskinson, akıllı sözleşmeler teriminin Cardano’nun gerçekte yaptıklarını tam karşılamadığını düşünüyor.

Aslında akıllı sözleşmeler terimiyle ilgili anlaşmazlık, bir kullanıcının Cardano’nun yaptığının aslında akıllı sözleşmelerden çok farklı olduğunu belirtmesinden sonra ortaya çıktı. KtorZ isimli kullanıcı, Cardano ağının yerleşik akıllı sözleşme platformlarının yaptıklarından saptığını ve bu nedenle ağın “sıra dışı” olduğuna dair atıfta bulundu.

Cardano, mevcut akıllı sözleşme platformlarının çoğuyla karşılaştırıldığında, çok farklı bir yol izliyor. Son zamanlarda, “eşzamanlılık sorunları” ve “EUTXO ve hesaplar” hakkında birçok tartışmanın yapıldığını gördük. Eşit derecede etkileyici olsa da, Cardano programlanabilirliği farklı ve sıra dışı.

Cardano’nun Akıllı Sözleşmeleri Yok!


Cardano Kurucusu Hoskinson ise, akıllı sözleşmeler teriminin platformun yaptıklarının tam hakkını vermediğine dikkat çekerek, kullanıcıyla aynı fikirde olduğu bir tweet attı. Bunun yerine, ağın yeteneklerini tanımlamak için akıllı sözleşmeler yerine yeni bir terimin gerekli olduğunu kabul etti. Hoskinson’ın kabul ettiği bu yeni terim, programlanabilir doğrulayıcılardır. Bunu belirten kullanıcıyla aynı fikirde olan bu terim, Cardano’nun programlanabilirliğini daha iyi tanımlar.

KtorZ isimli kullanıcı ayrıca, Ethereum ve Solana gibi mevcut platformlardan farklı olarak Cardano’da henüz akıllı bir sözleşmenin uygulanamayacağını belirtti. Bunun yerine, doğrulayıcılar kullanımlarından önce dolaylı olarak karmalar olarak adlandırılır ve etkinleştirildikten sonra açıklanırlar. Bu da doğrulayıcıların ağ üzerinde hiçbir şey üretmediği ve aslında yaptıkları tek şeyin sadece doğrulamak olduğu anlamına gelir dedi.

KtorZ, “akıllı sözleşmeler” teriminin kendisine belirsiz bir terim gibi hissettirdiğini, bunun yerine zincir içi doğrulayıcılar ve zincir dışı kod gibi daha spesifik terimleri tercih edeceğini hatta akıllı doğrulayıcılar teriminin çok daha iyi olduğunu sözlerine ekledi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.