Cardano Tabanlı Ardana Projesi Finansman Turunda 10 Milyon Dolar Topladı

Cardano tabanlı bir proje olan Ardana’nın CEO’su Ryan Matovu finansman turunda 10 milyon dolar topladığını duyurdu.

Geçen ay Cardano tabanlı projeler, akıllı sözleşmeleri başlatması ile büyük oranlarda fon toplamaya başladılar. Bu projeler arasında en çok dikkat çekenler ise ADALend, Spores ve deFIRE gibi gözüküyor.

Bu projeler arasında merkezi olmayan bir finans (DeFi) protokolü olan Ardana, yakın zamanda finansman turunu tamamladı ve bu turdan 10 milyon dolar elde ettiğini duyurdu.

Ardana’nın finansman turuna katılanlar arasında; Three Arrows Capital ve Ascensive Assets, cFund, Morningstar Ventures, Mechanism Capital, Kronos Research, FMFW, MGNR, Selini Capital, Skynet Trading ve Portico Ventures gibi dev isimler yer aldı.

Matovu konu hakkında yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

Fon, Future Tokens (SAFT) satışı için Basit Anlaşma ile güvence altına alındı. Ayrıca bu fon yeni sermayenin protokolünü oluşturmaya ve genişletmeye yardımcı olacak.

Ardana’nın Yeni Ürünleri Neler?

Matovu yaptığı açıklamada iki önemli ürün geliştirdiklerinden bahsetti. Bu ürünler dUSD adıyla bir stablecoin oluşturulması ve Danaswap adlı merkezi olmayan bir borsa (DEX) oluşturulmasıdır. dUSD stablecoini ile, kullanıcıların tıpkı ADA coin gibi Cardano ekosistemindeki tokenlere karşı kredi almaları sağlanacak. DEX ile ise kullanıcıların token ticareti yapmasına, dUSD mevduatları ile faiz kazanmasına ve likidite sağlamak için Ardana’nın yerel DANA tokenı ile ödüller kazanmasına izin verilecek.

Cardano Hakkında

Cardano, akıllı sözleşmeler için halka açık bir blockchain platformu çalıştırmayı amaçlayan bir kripto para birimi ağı ve açık kaynaklı bir projedir. 2015 yılında geliştirilmeye başlandı ve 2017 yılında Ethereum ve BitShares’in kurucularından Charles Hoskinson tarafından başlatıldı. Platform adını Gerolamo Cardano’dan ve kripto para birimiyse adını Ada Lovelace’dan almıştır.

2021 yılının başından bu yana %1600 oranında artış gösteren Cardano, piyasa değeri olarak Tether’in hemen ardından geliyor. Eylül ayında en yüksek değeri olan 3.09 dolara ulaştı. CoinMarketCap verilerine göre 64 Milyar $’ın üzerindeki piyasa değeri ile ilk 5 kripto para birimi arasında yer alan Cardano (ADA), an itibarıyla 1.93 $ seviyelerinden alıcı buluyor.

En değerli kripto para varlıkları arasında 4. sırada olan ADA yerini Tether’e kaptırmış gibi görünüyor. Yakın zamanda yerini tekrar alabilecek mi hep beraber göreceğiz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.