Cardano Yeni Bir Stablecoin Çıkarmak İçin Kolları Sıvadı!

Cardano’nun ödeme kapısı hizmet sağlayıcısı Coti, DeFi odaklı yeni bir stablecoin çıkarmayı düşünüyor. Yapılması planlanan stablecoin Cardano ağı üzerinde olacak.

Cardano kurucusu Charles Hoskinson ve Coti CEO’su Shahaf Bar-Geffen 26.09.2021 Pazar günü Cardano Summit’te yaptıkları açıklamayla yeni stablecoin’in akıllı sözleşme temelli olacağını duyurdu.

Yeni stablecoin’in fiyatını sabitlemek için akıllı sözleşmeler kullanılacak. DeFi uygulamalarında kullanılarak transfer ücreti düşürülmeye çalışılacak. Coti, yeni stablecoin’in işlem ücretlerini ödemek için Djet çözümünü buldu. Bu sayede transfer ücretlerini sabitlemeye çalışırken, volatil değişikliklerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Alonzo Geliştirmesiyle Akıllı Sözleşmeler Başlamıştı

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Alonzo “hard fork”u ile Cardano, akıllı sözleşmeleri aktif etmişti.

Alonzo Yükseltmesi Özellikleri

Alonzo yükseltmesinde en büyük özellik olarak Akıllı Sözleşmeler ve DeFi olması beklenirken, yükseltme tokenleştirme ve değiştirilemez token (NFT) gibi fikirleri de desteklemeyi amaçlıyor. Tüm bunlara ek olarak, Ethereum ağında oluşturulan ERC20 tokenlerının, Cardano blok zincirinde kaldıraç olarak kullanılabilme özelliğinin olacağı da belirtildi.

Cardano (ADA), kullanıcı topluluğuna, tamamen işlevsel, geliştirilmiş akıllı sözleşmeler ve daha birçok yeni özellik vadettiği için bazı kesimler tarafından eleştirilmişti. Üstelik Cardano ağının 1 Ekim 2021’e kadar akıllı sözleşmeleri destekleyip desteklemeyeceğine dair bahse de girilmişti. İlk zamanlar bahis oranları projeye karşı gibi görünse de yeni sonuçlar, %87’nin Cardano’nun başarılı olacağına ve sadece %13’ün Cardano’nun başarısız olacağına inandığını söylüyor.

Cardano Hakkında

Cardano, akıllı sözleşmeler için halka açık bir blockchain platformu çalıştırmayı amaçlayan bir kripto para birimi ağı ve açık kaynaklı bir projedir. 2015 yılında geliştirilmeye başlandı ve 2017 yılında Ethereum ve BitShares’in kurucularından Charles Hoskinson tarafından başlatıldı. Platform adını Gerolamo Cardano’dan ve kripto para birimiyse adını Ada Lovelace’dan almıştır.

2021 yılının başından bu yana %1600 oranında artış gösteren Cardano, piyasa değeri olarak Ethereum’un hemen ardından geliyor. 70 Milyar $’ın üzerindeki piyasa değeri ile ilk üç kripto para birimi arasında yer alan Cardano (ADA), an itibarıyla 2.21 $ seviyelerinden alıcı buluyor.

Cardano’nun yeni stablecoin’i, USDT ve USDC gibi ilk 10’da bulunan stablecoinlerle yarışabilecek mi yakın zamanda göreceğiz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.