Cardano’nun, Alonzo Yükseltmesi Öncesi Fiyatı Düştü!

Cardano blok zincirinin yerel tokeni olan ADA, eleştirmenlerin yaklaşmakta olan Alonzo güncellemesi öncesinde akıllı sözleşme test ağındaki hatalardan dolayı şikayet etmelerinin ve Cardano blok zincirinin aslında DeFi platformu olarak amaca uygun hizmet veremeyeceğini iddia etmelerinin ardından, bugün zirveden dibe doğru yaklaşık %10 oranında düşüş gösterdi.

ADA tüm zamanların en yüksek seviyelerine (ATH) ulaşmasından birkaç gün sonra, piyasa değerine göre sektördeki üçüncü en büyük kripto para birimi olarak yerini sağlama almıştı. ADA bu sırada borsalarda 3.09 dolardan işlem görüyordu. Bugün gerçekleşen dip seviyesinde ADA 2,46 dolara kadar düştü.

Cardano blok zincirindeki akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi ve entegrasyonu kullanıcılar tarafından uzun süredir bekleniyor. Akıllı sözleşmeler, dijital varlıkları ödünç vermek, ödünç almak ve ticaretini yapmak için aracılara gerek kalmadan, merkezi olmayan finans uygulamaları (Dapps) oluşturulmasını sağlayacak. Bu özellikler eklendiğinde Cardano, pazar lideri Ethereum gibi diğer akıllı sözleşme platformlarını bünyesinde barındırabilecek. Ancak eleştirmenler, Cardano’nun tüm bunlar için henüz hazır olmadığını iddia ediyor.

Kripto Fund Arcane Assets’in baş yatırım sorumlusu Eric Wall açıklamasında:

Cardano, mevcut DeFi ortamı için inşa edilmedi, şu anki durumunda geliştiriciler, belirli özellikte yaygın DeFi uygulamaları oluşturabilmek için tonlarca geçici çözüme ihtiyaç duyabilir. dedi.

En büyük eleştiri konusu ise Cardano’nun sözde “eşzamanlılık” sorunlarıyla alakalıydı. Geliştiriciler, platforma Alonzo test ağını entegre edip, piyasaya sürdüğünde protokolle aynı anda etkileşime giren birden fazla kullanıcıyla ilgili zorluklar ortaya çıktı. Bu eşzamanlılık sorunları, çok havuzlu ve merkezi olmayan bir borsa (DEX) olan Minswap‘ın Cardano dApp‘inin test ağını kullandığında zamanından önce kapatmaya zorlandığı anlamına geliyordu.

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson ise suçlamaları “gürültü ve FUD” olarak nitelendirdi. Pazartesi gününden (06.09.2021) itibaren eleştirilerin hedefinde olan Cardano’nun tokeni ADA, %6,4 düştü ve piyasa değeri 90 milyon dolardan şimdi yaklaşık olarak 85 milyar dolara kadar düştü.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.