Cardano’nun Alonzo Yükseltmesinin Tarihi Açıklandı!

Cardano (ADA)’nın uzun süredir heyecanla beklenen “Alonzo Purple” yükseltmesinin tarihi, geliştiricilerinden Nigel Hemsley tarafından 12 Eylül 2021 olarak açıklandı. Bilindiği üzere, Cardano,  “Blue” ve “White” aşamalarını başarıyla tamamlamıştı. Ardından Cardano, Alonzo test ağı için “Purple” aşamasına geçti.

Cardano (ADA), bu duyurunun ardından yaklaşık yüzde 16 oranında değer kazandı. ADA’nın fiyatı, kendi rekoru olan 2 dolarlık seviyeyi aşarak, tüm zamanların en yükseği olan (ATH) 2,15 dolarlık seviyeleri kırmayı başardı. ADA’nın fiyat artışı, Cardano ağının “Alonzo Purple” yükseltmesinin 12 Eylül 2021 olarak açıklanmasının hemen ardından geldi. Cardano bu yükseltmeyle projesini daha işlevsel ve geliştirilmiş akıllı sözleşme çözümleriyle güçlendirmeyi hedefliyor.

IOHK ve Proje geliştiricilerinden Nigel Hemsley, ağın yükseltme tarihini 12 Eylül’de başlatmayı planladıklarını bir video yayınıyla kamuoyuna duyurdu. Yükseltmeye adını veren “Alonzo” ismi matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alonzo Church‘den gelmektedir. Cardano, Alonzo yükseltmesini Blue ve White aşamalarından sonra sonuncusu mor olacak şekilde renkli kodlu aşamalarla yavaş yavaş yükseltti.

Alonzo Yükseltmesi Özellikleri

Alonzo yükseltmesinde en büyük özellik olarak Akıllı Sözleşmeler ve DeFi olması beklenirken, yükseltme tokenleştirme ve değiştirilemez token (NFT) gibi fikirleri de desteklemeyi amaçlıyor. Tüm bunlara ek olarak, Ethereum ağında oluşturulan ERC20 tokenlerının, Cardano blok zincirinde kaldıraç olarak kullanılabilme özelliğinin olacağı da belirtildi.

Cardano (ADA), kullanıcı topluluğuna, tamamen işlevsel, geliştirilmiş akıllı sözleşmeler ve daha birçok yeni özellik vadettiği için bazı kesimler tarafından eleştirilmişti. Üstelik Cardano ağının 1 Ekim 2021’e kadar akıllı sözleşmeleri destekleyip desteklemeyeceğine dair bahse de girilmişti. İlk zamanlar bahis oranları projeye karşı gibi görünse de yeni sonuçlar, %87’nin Cardano’nun başarılı olacağına ve sadece %13’ün Cardano’nun başarısız olacağına inandığını söylüyor.

Cardano ADA Son İstatistikler

Cardano (ADA) 13.08.2021 cuma günü Alonzo açıklamasının ardından %16’dan fazla yükseliş gösterdi. Cardano’nun kripto varlığı son yedi gün içinde içinde %45’in üzerinde artış sağladı. Bir aylık istatistiklere bakarsak; ADA’nın toplamda %61 yükseldiğini ve yılbaşından itibaren %1,365 gibi büyük bir kazanç yakaladığını söyleyebiliriz. Cardano (ADA)’nın piyasa değeri 65,7 milyar dolar civarındadır. Bu rakam, toplamda 1,9 trilyon dolar değerindeki 10.000’den fazla kripto varlığın tamamı arasında, yaklaşık yüzde 3,31’lik bir hakimiyet anlamına gelmektedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.