CBDC Negatif Faiz Oranlarına Sebep Olabilir

Wall Street Journal’a göre, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) faiz oranlarını negatif yönde etkileyebilir.

8 Eylül’de James Mackintosh tarafından yayınlanan makalede, faiz oranları sıfırın altına düşerse CBDC ve nakit arasında fark olacağını bildirdi. Böyle bir durumda insanların dijital dolar yerine fiziksek nakit tutmayı tercih edeceklerini yazdı.

Negatif faiz oranları, bir ülkenin ekonomik açıdan durgunluk dönemine girdiğinde harcamaya teşvik ederek canlandırmayı düşündüklerinde kullanılır. Bunu da Merkez Bankası kendisine para yatıran bankalara yatırdıkları para kadar da para ödemelerini anlatıyor. Bu işlem bankaların işine gelmeyeceği için bankalar da düşük faizle elindeki paraları kredi olarak vermeye çalışıyor.

Örneğin ABD’de faiz oranları şu anda Federal Rezerv Ekonomik Araştırmaları’na göre %0,25 ile şimdiye kadarki en düşük seviyesinde. Ayrıca FED’in, pandemi kaynaklı piyasa çöküşü sırasında Mart 2020’de faiz oranlarını %0’a indirdiği de biliniyor.

Enflasyonla mücadelede de kullanılan negatif faiz oranları, ulusal para birini zayıflatarak deflasyonla mücadelede de kullanılabilir. Böylelikle ülke içinde ihracat ucuzlayacak ve artan ithalat maliyetleri enflasyonu arttıracaktır.

Bazı Ülkeler Negatif Faiz Gördü

Daha önceki yıllar da Japonya, Danimarka, İsviçre Merkez Bankaları negatif faiz oranına düşmüştü. Bunlardan sonra WSJ’ye açıklama yapan Bank for International Settlements’ Innovation Hub başkanı Benoît Coeuré, merkez bankalarının, merkez bankası tarafından verilen dijital para birimlerinin “olası bir para politikası aracı” olarak görülmemesini sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Ayrıca Coeuré sözlerine şu sözlerle devam etti:

Negatif oranları anlamak kolay değil. Hem merkez bankaları hem de finans kurumları negatif faiz konusunda isteksiz olacak.

Eğer Merkez Bankası’nın faiz oranlarının ekonomiyi şişirmede güçlü bir araç olduğuna inanıyorsanız, dijital para, deflasyonun üstesinden gelmek için oranların kullanılmasını önler. Bu da daha uzun vadeli tahvil getirilerini haklı çıkaracak, kalıcı deflasyon riskini ortadan kaldıracaktır.

Eğer faiz oranları tahvili getirileri ile ilgiliyse, dijital para Merkez Banka’larına faiz konusunda daha fazla özgürlük tanıyabilir. Ne kadar tartışılırsa tartışılsın bazı ülkeler çoktan harekete geçti. Deney aşamasını aşarak, yasa tasarısı yapanlar kripto para tasarımcılarının baskılarını hissediyor. Stablecoinler çoktan sıradan para birimlerinin değerlerine bağlandılar. Uzun vadeli para yatırımcılarının dikkat etmeye başlamasının vakti geldi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.