CELO Nedir?

Mobil kullanıcılara odaklanan CELO kripto paralar için küresel bir ödeme altyapısı görevi gören bir platformdur. Akıllı telefonlarımızdan işlem hizmeti sunan bu platform, bankacılık sistemine ulaşamayan birçok kullanıcı için süreçleri kolaylaştırıp mobil kripto para işlemleri sunmayı hedeflemektedir. Yani, dünya çapındaki 6 milyar akıllı telefon kullanıcısı için daha hızlı, daha ucuz ve daha etkin kripto para alışverişi yöntemi oluşturmayı amaçlamaktadır.

Mobil Kullanıcılara Kolay Anlaşılabilir Bir Sistem Sunuyor!

Platform diğer birçok popüler kripto paradan farklı çalışmaktadır. Biliyorsunuz ki günümüzde birçok insan kripto para ile işlem yapma noktasında çekimser kalmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise yapacakları işlemlerin kompleks yapıda olduklarını düşünmeleri ve işlem yaptıkları borsaların güvenilir olması yönünde endişe etmelerindendir. İşte tam bu noktada CELO mobil kullanıcılara kolay, anlaşılabilir ve güvenli işlem sunmayı hedeflemektedir. Öncelikle, CELO’yu kullanmak için şifreleme anahtarlarına, bir bilgisayara veya herhangi bir ön kripto para bilgisine ihtiyacınız olmayacaktır. Bu sebeple CELO’yu kullanmak kullanıcılar açısından hızlı ve kolaydır.

CELO Tokenlerı; CELO Doları ve CELO

Popüler CELO platformunun mevcut 2 token’ı bulunmaktadır. Bunlar CELO VE CELO USD’tir. İşlem ücretleri, yönetim katılımı ve birçok ağ işlemleri için kullanılan proof of stake (PoS) konsensüs algoritmasını kullanan bir tokendır. Platform, şu anda kullanımda olan CELO Dollar (CUSD) gibi çeşitli sabit değerli kripto paralara ev sahipliği yapmaktadır. CELO USD sabit bir para olup itibari paralarla aynı fiyatta olacak şekilde ayarlanmıştır.

Peki bu sistem nasıl işliyor? ve Nasıl kontrol altında tutuyorlar? Şöyle; CELO Platformunda bu tokenlerı sabit tutmak için kendi içlerinde bir sistem geliştirmişlerdir. Bu sistemde, CELO USD piyasa değerinin 1 doların altına düşmesi durumunda CELO sistemi rezervlerinde bulunan CELO’ların satışını yaparlar. Piyasadan CELO USD alarak arzı düşürüp, fiyatı sabitlerler. Aynı zamanda fiyat 1 doların üzerinde olduğu takdirde ise sistem yeni CELO USD basmaktadır. Bu şekilde CELO USD’ler ile CELO’lar satın alınır ve fiyat tekrardan sabitlenmiş olmaktadır. Arz ve talebe dayalı kurulmuş bu sistemdeki küçülme ve büyümeler sabit tokenler için stabilizeyi güçlendirmektedir.

CELO’nun Amacı

CELO’nun amacı, dünyadaki herhangi bir telefon numarasına ve bu numaradan ödeme gönderebilmesi sayesinde finansal işlemlerin herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamaktır. Temel ödemelere ek olarak CELO, blok zincirinde merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini de desteklemektedir. Bu uygulamalar, toplulukların temel gelir girişimlerine katkıda bulunmasına izin veren bir uygulamadır. Böylelikle sosyal amaçlar için bir kitle fonlaması oluşturan platformu içermektedir.

Kısaca CELO, insanları küresel olarak birbirine bağlamak ve en çok ihtiyaç duyanlara finansal istikrar sağlamaktadır ve bunların tümünü blockchain teknolojisinin katkısıyla başarmaktadır. CELO’nun sadece bir kripto para olduğunu söylemekle aslında haksızlık etmiş olabiliriz. Bu platform, blok zincirindeki tüm süreçleri gerçekleştirmekte olup ve iki yerel tokenının da işletmesini sağlamaktadır.

CELO Piyasa Değerleri

Platformun CELO ve CUSD tokenleri, CELO platformu içinde tamamlayıcı süreçleri yerine getirmektedir. CELO token ile işlem yapılan en büyük borsalar arasında; Binance, FTX, Mandal Exchange, Okex ve Gate.io bulunmaktadır. Coinmarketcap’in verilerine göre CELO‘nun güncel bugünkü fiyatı $5.57 olup, 24 saatlik işlem hacmi ise 95,524,940.47 dolardır. Gelişmekte olan ekosistemiyle güncel CoinMarketCap sıralamasında ise 74. sıraya yerleşmiştir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.