Chainalysis, Artık (DOGE) Dogecoin’i  Raporlayacak

Dogecoin şimdiye kadar 2021 yılı genelinde en çok işlem gören 5. kripto para birimi oldu. New York merkezli Blockchain veri platformu Chainalysis, pazartesi günü (09.08.2021) yayımladığı duyuruda, piyasada meme coin olarak tanınan (DOGE) Dogecoin’e yer vereceklerini bildirdi.

Şirket, Dogecoin’in popüleritesinin artmasında, Elon Musk ve Mark Cuban gibi geniş kitlelere sahip kişiler ile Reddit’in r/wallstreetbets gibi çevrim içi toplulukların rolü olduğunu söyledi. Dogecoin’i yüksek büyümeli bir yatırım fırsatı olarak lanse etmeleri, önlenemeyen bir büyüme sağladı. Ayrıca piyasadaki bu popüleritenin, kripto para birimi (DOGE) Dogecoin’in suç faaliyetleri için kullanımının artmasına neden olduğu belirtildi. Chainalysis, DOGE kullanılarak yapılan çekiliş dolandırıcılığını hatırlattı;

Bu yıl Dogecoin’in dahil olduğu birkaç hırsızlık ve dolandırıcılık gördük.

Siber suçlular geçtiğimiz Mayıs ayında Elon Musk’ın Saturday Night Live’daki görünümünden yararlanarak Twitter üzerinden hileli çekiliş kampanyası başlatmışlardı. Raporlar, bilgisayar korsanlarının Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Dogecoin’de yaklaşık 100.000 dolar kazandığını kaydetti. Ne yazık ki, dolandırıcılar hediyeye yatırılan miktarın on katını iade etmeye söz verdiği için, yatırımcılar küçük miktarlarda kripto para göndererek dolandırıcılığın kurbanı olmuşlardı.

Dogecoin nedir?


Dogecoin kodu, Litecoin’in bir kod çatalı (kendisi bir Bitcoin kod çatalı) olan “Luckycoin”e dayanmaktadır. Bu, Dogecoin’i kod açısından BTC’nin büyük torunu yapar. Yine de benzerlikler burada bitiyor. Bitcoin, her zaman var olacak 21 milyon Bitcoin’lik sabit bir limit ve zamanla azalan ve yaklaşık dört yılda bir yarıya inen bir madencilik ödülü ile deflasyonist bir varlık olacak şekilde tasarlanmıştır. Öte yandan Dogecoin, daha hızlı blok süresine sahip enflasyonist bir varlıktır. Bitcoin için on dakikaya karşı bir dakika, blok başına 10.000 DOGE statik bir ödül ve nihai olarak 420 katrilyon token arzı.

Duyuru Sonrası Chainalysis’e Yatırımlar Arttı

Duyuru, blockchain firmasının ABD merkezli Coatue tarafından yönetilen en son E Serisi finansman turunda 100 milyon dolar güvence altına almasından sonra geldi. Buna ek olarak, Benchmark, Accel, Addition, Dragoneer, Durable Capital Partners ve 9Yards Capital dahil olmak üzere Chainalysis’in mevcut yatırımcıları da blockchain analiz firmasına yatırımlarını artırdı.


Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.