Çin, CoinMarketCap ve CoinGecko’ya Erişimi Engelledi!

Çin popüler iki kripto para sitesi CoinMarketCap ve CoinGecko’ya erişim engeli koydu. Çin yaptığı açıklamadan sonra çeşitli hizmet sağlayan sitelerden engellenme haberleri gelmeye başlandı.

Çin’in madencileri ve borsaları ilgilendiren kararlarının ardından hizmet sağlayıcılarının yanı sıra veri sağlayan siteler de engellendi. Bu tutum, Çin’in ülke içinde kripto paralar ve bunlar hakkındaki verilerin takip edilmesine de karşı olduğunu gösteriyor.

Yasaklı siteler arasına giren kripto para veri sitelerine diğer yasaklı sitelere girildiği gibi VPN ile erişmek mümkün.

Çin sadece siteler üzerine yasak koymadı. Çin’in popüler mesajlaşma uygulaması WeChatte kripto paralar ile alakalı sohbet odaları da kapatıldı. Bu grupların ya isim değişikliğine gittiği yada Telegram’a geçtiği düşünülüyor.

Çin’de Yasaklamalar Bitmiyor!

Çin’in uluslararası çalışan Alibaba şirketi, Çin’in kripto para karşıtı düşüncesini desteklediğini belirtti. Bu görüşü desteklemek adına 8 Ekim’den itibaren Alibaba platformlarında kripto para madenciliği cihazlarının satışını durduracağını açıkladı.

Alibaba Group’un yaptığı açıklama şu şekilde:

Alibaba, çeşitli uluslararası pazarlarda dijital para birimleri ve onlara bağlı elektronik ürünlerle ilgili yasa ve düzenlemelerin değişkenliğini göz önüne alarak, kapsamlı bir değerlendirme yapmıştır. Bu değerlendirmenin sonucunda dijital varlıkları içeren ancak bunlarla sınırlı kalmayan birçok ürünün satışı artık yapılmayacaktır.

Alibaba Kripto Para İçin Madencilik Ekipmanları Satmayacak!

Alibaba’nın artık satmayacağı ürünler şu şekilde:

  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Litecoin
  • BeaoCoin
  • Quarkcoin
  • Dijital para madenciliğinde kullanılan donanımlar
  • Dijital para madenciliğinde kullanılan yazılımlar
  • Madencilik hakkındaki eğitici dersler ve yazılımlar.

Çin, sanal ortamda yasaklamalar yaparken aynı zamanda ülke içerisinde de araştırmalar yapıyor. Yetkililer, yakın zamanda ülkenin İç Moğolistan eyaletinde kripto para madenciliğinde kullanılan 10100 makine ele geçirdi. Bulduğu tüm kripto para madenciliği tesislerini kapatan Çin, ülkenin kripto para birimleriyle ilgisini kesmeye çalışıyor.

Çin Halk Bankası, geçtiğimiz cuma yaptığı açıklamada kripto para türev ticaret hizmetleri sunmanın, yasa dışı bir aktivite olduğu belirtmişti. Ayrıca Çin’de yaşayan kripto para türev ticaret hizmetleri sunan borsalarda çalışanlar hakkında da yasal takip başlatacağını duyurmuştu. Bu duyurudan sonra birçok yerel devlet dairesi ile anlaşmış ve kripto para izleme platformlarını geliştirmeye yönelmişti.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.