Çin, Yeni Kripto Para Önlemlerini Açıkladı

Çin bugün yaptığı açıklamada, itibari para birimleri ve kripto para birimleri arasında ticaret yapılmasına izin veren tüm hizmetlerin artık yasa dışı faaliyetler olarak değerlendirildiğini belirtti.

Çin Halk Bankası’nın yaptığı açıklamada kripto parayla mücadelede daha sıkı önlemler alınmaya başlanıyor. Alınan bu önlemler kripto para birimlerinin ticaretini yapan borsalara yönelik olacak gibi görünüyor. Çin’de kullanılan Huobi, OKEx ve Binance’de mevcut olan OTC hizmetleri bu önlemlere denk geliyor. Bu karara karşı borsaların nasıl bir tepki vereceği henüz belli olmadı.

Ayrıca açıklamada kripto para türev ticaret hizmetleri sunmanın, yasa dışı bir aktivite olduğu belirtildi.

Çin Halk Bankası, Çin’de yaşayan kripto para türev ticaret hizmetleri sunan borsalarda çalışanlar hakkında da yasal takip başlatacağını duyurdu.

Çin Kripto Paraya Karşı Önlemlerde İş Birliği İçinde!

Çin Merkez Bankası (PBoC), Çin Siber İdaresi ve Kamu Güvenliği Bakanlığı da dahil 10 Çin devlet dairesi, ortaklık kurdu. Kurulan bu ‘koordinasyon mekanizması’nın amacı yasa dışı kripto para birimi işlemlerini belirlemek. Bu amaçla kripto para izleme platformlarında iyileştirmeler yapılacak.

PBoC yaptığı açıklamayla, çok sayıdaki kurumun iş birliğiyle, Çin yasalarına uygun şekilde kripto para piyasasını çökerteceğini bildirdi.

Çin Merkez Bankası’ndaki (PBoC) ödeme ve mutabakat departmanı müdürü Wen Xinxiang, stablecoinlerin popülaritesinin artışının ülkeler açısından endişe verici olduğunu dile getirdi.

Wen’e göre kripto para birimlerinin çıkardığı zorluklardan biri ticari bankaları ve ödeme kurumlarını aradan çıkararak çalışabilmesi. Ayrıca bankaların ödeme hizmetlerinde sorun yaratarak takas kuruluşlarının da zayıflamasını sağlıyor.

Geleneksel finans yöntemlerinin kripto para ile rekabet etmesi için daha fazla önlem alması gerektiğini düşünen Wen, kripto paradaki merkeziyetsiz sistemin kara para aklamada bir araç olarak kullanıldığını da belirtti.

Çin bu yıl içinde birçok madencilik çiftliğini kapattı ve kripto para borsalarını askıya aldı. Bu işlemlerin daha da artacağını belirtirken bir yandan da CBDC üzerinde çalışmalarını sonlandırmaya çalışıyor. Çin Merkez Bankası CBDC’nin uygulama noktasına geldiğini bildirmişti.

Çin Halk Bankası’nın daha önce yaptığı açıklamalarda da kripto para piyasası düşüşe geçmişti. Bu açıklamadan sonra 2.000$ civarında düşüş yaşayan BTC toparlanmaya çalışıyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.