Coinlerde Milyoner Sayıları Hızla Düşüyor!

Amerikan Merkez Bankası’nın kararları sonucu coin borsalarında çok ciddi geri çekilmeler olduğunu görüyoruz. Bu durumun temel nedeni, ekonomik belirsizlik, enflasyon, faiz kararları ve domino etkisi olarak kabul ediliyor.

Ekonomik göstergelerde orantı yapmak pek mümkün olmasa da bu konuda korku ve aç gözlülük endeksinin son yıllarda en düşük seviyelerinde yer aldığını söylemek mümkün oldu. 2009 yılından bu yana kripto para borsalarında ön görülebilir grafikler yaşanırken küresel salgın döneminde ipin ucu iyice kaçtı. Artık yeni coin hareketleri, yeni yatırımlar, balina giriş çıkışları, şirket haretleri, DeFi, dApps, NFT, metaverse ve tabii ki fantastik blok zincir projeleri derken temel borsa dinamikleri ciddi anlamda yara almaya başladı.

Öncelikle Basit Yatırımcı Geri Çekildi!

Bu konuda öncelikli olarak, şahsi ve küçük yatırımı olan yatırımcılar büyük coinlere çekildi yada tamamen geri çıkış yaptı. Sonraki süreçte ise, daha büyük miktarda hareket eden yatırımcıların yavaş yavaş borsada geriye doğru çıkış yaptıklarını gördük.

bitsii 16 9 1550856721

Coinlerde milyoner olan kişiler yavaş yavaş çıkış yapınca da borsalarda çoğunlukla şirketler kalmaya başladı. Şirketler ise artık daha temkinli hareket ediyor! Örnek vermek gerekirse lojistik yada gıda soğuk zincir üzerine çalışmalar yapan irili ufaklı 300’ün üzerinde şirketin 40’ın üzerinde coine dağınık ve değişken aralıklarla yatırım yaptığını gözlemlerken şimdi o yatırımların 20’ye düştüğünü ve bu coinlerin en büyükler olduğunu da gözlemleyebiliyoruz.

Söz konusu olan coin yatırımları olduğunda şu an için borsada aktif olarak yatırım yapılan coinlerin hali hazırda %80’inden fazlasının kurumsal şirketlerin cüzdanında olduğunu görüyoruz.

Artık Eskisi Kadar Özgür Değil mi?

Coin borsaları artık eskisi kadar yatırım imkanı sunabilecek mi? Artık yatırımcılar istedikleri gibi yatırım yapabilecek mi? Bu sorular kurumsal yatırımcıların büyük cüzdanlarla sisteme giriş yapması sonucu zorluğunu koruyor.

Özellikle arzın çok yüksek olduğu coinlerde hareket etmekte zorluk yaşanıyor çünkü yatırımcılar yavaş yavaş bu güvensizlik ortamında bu coinlerden geri çıkmayı ilke haline getiriyorlar.

Tabii ki bu durumun en büyük sonucu da bir zamanların bol bol milyonerler yetiştiren coinleri için geçerli oluyor. Örneğin dogecoin bu coinlerden sadece bir tanesi olarak dikkatleri üzerinde topluyor.

Rakamlarla Doge Milyonerleri

Sene başında doge milyoner sayısı 650 adet doge milyoneri bulunurken bugün itibariyle 1400 ün üzerinde doge milyoneri bulunmakta. Milyoner sayısındaki değişimde küçük yatırımcının parasını sabit para birimlerine çıkması olarak örnek gösterebiliriz.

Luna Bunu Hızlandırdı

Buna luna sebep oldu demek doğru olmayacaktır ama lunanın bu süreci hızlandırdığını söylemek de bütünüyle yanlış değildir. Bu sebeple coin borsalarında yaşanan hareketlerin de ne oranda oluşacağını ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini de bekleyip görmek mümkün olacak gibi görünüyor.

Eskiden yatırımcılar daha fazla sabit coinlerde beklerken luna sonrasın Tether gibi USDC gibi sabit coinlere duyulan güven çok çok ciddi anlamda azalmaya başladı. Bunun sonucunda da istediği coin fırsatları ortaya çıkana kadar yatırımcı yavaş yavaş ana para birimlerine çıkış kararı aldı.

Şurası unutulmamalıdır ki coin borsası başta olmak üzere tüm borsalarda bütün boşluklar hızlı bir şekilde dolar. Normal yatırımcının çıkış yaptığı coinlerde biraz daha geri çekilişin sonunda küresel milyonerlerin daha aşağılardan giriş yapmaları da sürpriz olmazdı.

Yine de coin borsalarında yaşadığımız bu değişimin ilerleyen vadelerde nasıl bir sorunu karşısına çıkaracağını da merakla bekliyoruz. Hep birlikte geleceğin coinleri hakkında daha detaylı bilgi ve seçeneklere göz atmayı tercih edebilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.