CryptoPunks Nedir? Nereden Alınır?

CryptoPunks, Ethereum tabanlı 2017 çıkışlı ve artık eskilerden olan bir NFT projesidir. 2021’de NFT pazarı geliştikçe ve büyüdükçe CryptoPunks fiyatları ani yükselişler yaşadı ve her biri 1 milyon doları aşan çok sayıda satışlar gerçekleşti.

NFT’lerin (değiştirilemez tokenler’ın) kripto varlık piyasalarında ana akıma girmesiyle beraber, kripto varlık koleksiyonları pazarı 2021’in ilk altı ayında 2,5 milyar dolarlık işlem hacmi yakaladı. Bu yoğun ilgi aynı zamanda NFT meraklılarının en eski NFT Tokenlerden bazılarını yeniden keşfetmesine ve bu kripto varlık koleksiyonlarının değerini en yüksek seviyelere kadar çıkarmasını sağladı.

İlk NFT projelerinden biri olan CryptoPunks ise rastgele oluşturulmuş piksel tabanlı avatarlar kümesidir. En nadide, en çok arzu edilen CryptoPunk’lardan bazıları milyonlarca dolara satıldı.

En popüler NFT koleksiyonlarından biri olan CryptoPunks Nedir?

CryptoPunks, geliştirme stüdyosu Larva Labs tarafından Ethereum blok zincirinde oluşturulan ve NFT’ler olarak tokenize edilen 10.000 görüntüden oluşan bir dizidir. Bir NFT, dijital bir ögenin fiilen sahiplik belgesidir yani CryptoPunks NFT’sine sahip olmanız durumunda, türünün tek örneği olan bir piksel avatarının tek sahibi siz olursunuz. Her CryptoPunk, birçok özellik listesinden rastgele oluşturmuştur bu şekilde bir dizi tasarım ortaya çıkar. Bu tasarımlar zombiler, insanlar, maymunlar, uzaylılardır. Şimdiye kadar en yüksek satış fiyatlı ve en popüler olanlar uzaylılar ve zombilerdir.

Belki size garip gelecek ama CryptoPunks aslında ilk olarak 2017’de ücretsiz olarak piyasaya sürülmüştü. Ethereum’un ERC-721 değiştirilemez token (NFT) standardı tam olarak bugünkü noktada değildi ve Larva Labs’deki iki kişilik ekip ilk önce CryptoPunks‘ları bir deney gibi yayınladılar. Ethereum cüzdan sahipleri de halka arz edilen 9.000 CryptoPunk’ı hemen satın aldı, geri kalanları da Larva Labs ekibi elinde tuttu.

NFT hacminde önümüzdeki üç yıl içinde kademeli bir artış gözlendi. CryptoPunks’ın ikincil piyasa değeri, tavan yaptı ve milyonlarca dolarlık NFT satışları gerçekleşti. Ayrıca Christie’s ve Sotheby’s’deki açık artırmalara ve Twitter profil resimleri olarak kullanılan çok sayıda CryptoPunk’ın oluşmasına da yol açtı.

CryptoPunks Nasıl Satın Alınır?


OpenSea bildiğiniz gibi tüm NFT’ler için önde gelen ikincil pazar yeridir. CryptoPunk‘ları orada görüntülemek mümkün ancak sadece Larva Labs‘ın web sitesinden satın alabilirsiniz. MetaMask gibi Ethereum tabanlı bir kripto varlık cüzdanıyla giriş yapmanız gerekecek ve ardından resmi site üzerinden CryptoPunks satın alabilir, teklif verebilir ve satabilirsiniz. Larva Labs, listelenen tüm Punk’ları düşükten yükseğe fiyat sırasına göre görmenizi sağlayan kullanışlı bir arayüze sahiptir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.