CZ: Her Banka Kripto Para ile İlgilenmeli!

Bu akşam üzeri (TS: 19:00, 19.11.2021) Singapur’da bir televizyon programına katılan Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), önemli açıklamalarda bulundu.

Önemli bir finans kuruluşunun, “Önümüzdeki 2 yıl içerisinde her banka kripto paralar ile ilgilenmek zorunda kalacak” açıklaması üzerine düşüncelerini dile getiren CZ, kayda değer bilgiler paylaştı.

“Bunu 4 yıl önce yapmaları gerekirdi. Ama yine de güzel bir haber, çünkü henüz daha başlangıçta sayılırız. Dünya buraya doğru gidiyor ve bu teknolojiyi öğrenmemek, bence bir sorumsuzluktur.

Changpeng Zhao

Son zamanlarda regülasyonlar ile başı belada olan Binance CEO’su CZ, bu konuya da değinerek regülasyonların gerekli olduğunu ve buna karşı olmadıklarını ifade etti.

Özgürlükçü bir kişi olmama rağmen, dünyada kurallar olması gerektiğine inanıyorum ve bu kurallara uyduğumuz takdirde daha yaşanılabilir bir sistem kurarız.

Ülkelerdeki Yaptırımlar

Binance, uzun zamandır yaptırımlar karşısında direniyor ve sisteminde önemli değişiklikler yapıyor.

Blockchain ve kripto para endüstrisine her ülkenin farklı bir yaklaşımı olduğunu dile getiren CZ, sözlerine Çin’i örnek vererek başladı.

Çin, genel olarak her yeni teknolojiye ilk etapta karşı çıkan ve bloklayan bir politikaya sahip. Bu politikasını kripto para için de uyguladı. Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri bu konuda daha ılımlı ve her ne kadar regülasyonlar talep etse de piyasayı benimsemeye başladı. El Salvador’a baktığımızda, kripto paralar neredeyse tamamen yasal olmak üzere. Bu ekosistemdeki en önemli ülkenin ise Singapur olduğunu düşünüyorum. Çünkü Singapur, regülasyonları yaptırım olarak uygularken bir yandan da inovasyona çok açık ve destekler bir politika güdüyor.

Kripto Para’nın Geleceği

Changpeng Zhao, blockchain teknolojisi ve ekosisteminin dünyada ne zaman bir ana akıma dönüşeceği sorusuna yanıt olarak, “Bu dönüşüm için henüz erken” dedi.

Dünyadaki insanların ancak %5’inin bu ekosistemin içine girmiş olduğunu ifade eden CZ, “Ne zaman ki bu rakam %20, %50, %80’leri bulursa, işte o zaman dünya başka bir yer olacak.” dedi. “Peki bu ne zaman olacak?” sorusuna ise yanıtı şöyle oldu:

5 ila 10 yıl içerisinde dünyadaki insanların çoğunluğunun bu ekosistemin içinde olacağına inanıyorum.

Bitcoin Volatilitesi

Geçtiğimiz günlerde 66 bin dolardan değer gören Bitcoin, bugün (19.11.2021) 58 bin dolar civarında değer buluyor. Program esnasında CZ’ye bu soru da yöneltildi ve bu kadar geniş bir volatilitenin (fiyat dalgalanmasındaki büyük değişimler) insanların piyasaya girmesi için bir dezavantaj oluşturup oluşturmadığı soruldu.

Kripto para sadece Bitcoin’den ibaret değil. Ekosistem içerisinde yüzlerce değerli kripto para mevcut. Bazılarındaki volatilite çok yüksek olurken, bazıları ise daha stabil durumda. Volatilitenin yüksek olması her zaman bir dezavantaj değildir, trader’lar bunu severler. Bu piyasa, ne istediğinize bağlı olarak size birçok şey vadediyor.

Changpeng Zhao

Ekosistemin Geleceği

Changpeng Zhao, sözlerine ekosistemdeki yeni gelişmelerden bahsederek devam etti.

Her yeni blockchain’in piyasaya yeni bir canlanma getirdiğini ifade eden CZ, yeni blockchain’lerin çıkmasından memnun olduğunu ve onları rakip olarak görmediklerini vurguladı.

Çin’de bile şu anda trade yapmak yasakken, kripto para tutmak hala serbest. Dünya buraya doğru gidiyor ve gidecek. 2020 yılında DeFi çıktı. 2021 yılında NFT’lere tanık olduk ve bu sanat dünyası için çok önemli bir gelişme. GameFi ve De-So (merkeziyetsiz sosyal medya) gibi geleceğin teknolojileri de yolda. Tüm bu sunulanlar, geleneksel finans sisteminin bize sunamadığı şeyler.

Binance Politikaları

Merkeziyetli bir kripto para borsası (CEX) olmanın gerekliliklerinden bahseden CZ; “Merkeziyetsiz bir ekosisteme hizmet veren merkeziyetli bir yapıdayız. Bunun gereği olarak da tüm dünyada şubelerimizin olması, bir düzen dahilinde çalışmamız gerekiyor. Belirli şehirlere şubeler açmayı planlıyoruz. İlk olarak ise 3-4 adet pilot şehir seçtik ve çalışmalara başladık.” dedi.

Regülasyonlar ile ilgili memnuniyetini yineleyen CZ, regülatörler ve kullanıcılar ile iyi ilişkiler halinde olduklarını ifade etti.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.