Dao Maker Saldırıya Uğradı! Zarar 7 Milyon Dolar

Yeni başlayan projeler için halka açık token satışları sunan kripto para birimi kitle fonlaması platformu DAO Maker, saldırıya uğradığını açıkladı. Bir gecede yaklaşık 7 milyon dolarlık fonun boşaltıldığını duyurdu.

Wu Blockchain tarafından bildirilen saldırıda, bilgisayar korsanı kripto para cüzdanlarından birinin yönetici ayrıcalıklarına sahip bir açığı olduğunu farketti. Saldırgan, ilk olarak 10.000 USDC (stablecoin) çalmak için açığı başarıyla kullandıktan sonra, 15 işlemi daha tamamlamayı başardı.

900 Dolardan Daha Az Varlığı Olanlar Etkilenmedi

DAO Maker, 5.251 kullanıcının fonlarının platformdan çalındığını ve kullanıcı başına ortalama 1.250 dolar kaybedildiğini söyledi. Ayrıca, hesaplarında 900 dolar veya daha az parası olan kullanıcıların saldırıdan fazla etkilenmediğini, bilgisayar korsanının yüksek değerli hesaplara odaklandığını öne sürdü.

Blockchain istihbarat firması Cipher Blade, Soruşturma Başlattı

Saldırganı belirlemek ve çalınan fonları geri alabilmek için, Blockchain istihbarat firması Cipher Blade, bir soruşturma başlattı. Cipher Blade, saldırıda kullanılan kripto para borsası Binance’de saldırgana ait bir hesap tespit etti. Ayrıca, tüm kripto para borsalarına bilgisayar korsanının cüzdanı hakkında bilgi verildi.

Soruşturma devam ederken DAO Maker’a yapılan tüm para yatırma işlemleri devre dışı bırakıldı. DAO Maker, önümüzdeki beş gün içinde “tasarruf edilen zararları hafifletme” ve saldırganı adalete teslim etme planlarıyla ilgili olarak bir dizi çözüm geliştireğini bildirdi.

Poly Network Saldırısından Hemen Sonra Gerçekleşti

DAO Maker saldırısı, bugüne kadarki en büyük kripto para birimi ve DeFi saldırısı olarak tarihe geçen, bloklar arası birlikte çalışabilirlik platformu Poly Network‘ün 600 milyon dolarlık saldırısının hemen ardından geldi. Poly Network saldırısı salı sabahı gerçekleşmişti, ancak şaşırtıcı bir şekilde saldırgan, bunu sadece “eğlence için” yaptığını söyledi. Fonları iade etmeye başladı ve bu sabah itibariyle, Poly Network’e yaklaşık 342 milyon dolar değerinde fon iade edildi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.