DeFi Ekosistemi Solana’da Yükseliyor!

Solana Blockchain, geçtiğimiz ay (Ağustos 2021) değerlemesinde %122 artmasına rağmen son haftalarda bir yavaşlamaya takıldı. Blok zinciri ağı, sektörde ilk 10’daki yerini korumaya devam ederken, yatırımcılar, Solana’nın DeFi ekosistemindeki protokollerle ilgilenmeye başladılar.

Geçtiğimiz hafta (14.09.2021) yatırımcıların, Solana altyapısı üzerinde olan bazı DeFi protokollerine yoğun ve hızlı işlem hacmi, blok zincirinde ağ kesintisine neden oldu. Solana sistemi, botların Grape Protocol ‘un bir token satışındaki işlem yoğunluğundan kaynaklanan ağ yükünü kaldıramadı ve 14.09.2021’de tam 17 saat boyunca çöktü.

Şimdi Solana blok zinciri üzerinde yoğunluğa ve kesintiye neden olan bu yeni DeFi protokollerine ve finans kaynaklarına bir göz atalım.

Solana Üzerindeki DeFi Projeleri

İlk olarak Raydium’un “Hızlandırıcısı” tüm olumsuzluklara rağmen yalnızca 600.000 dolar toplayan ve kesintinin suçlusu olan Grape Protocol‘den bahsedelim.

Grape Network, merkeziyetsiz toplulukların Solana üzerinde koordine olmasına ve üyelerini kripto para birimleriyle ödüllendirmesine yardımcı olmak için Discord, Telegram ve (yakında) Twitter gibi sosyal platformlara bağlanmaktadır. Hepsi protokolün tokeni GRAPE tarafından desteklenmektedir.

Sıradaki DeFi projesi, Parrot Protokolü ise; Sino Global Capital, Alameda Research ve QTUM VC dahil olmak üzere birçok yatırımcıdan İlk DEX Teklifinde (IDO) tam 69 milyon dolar topladı. Parrot, Ethereum’daki Maker protokolüne benzeyen, velayetsiz bir borç verme platformu ve merkeziyetsiz borsadır, diğer kısa adıyla DEX’dir.

Parrot, kısmen algoritmik bir stablecoin olan PAI tarafından destekleniyor. Ancak Parrot, IDO’sunda $PRT adlı bir yönetişim tokeni satıldı. Yatırımcıların protokolün nasıl yürütüldüğü konusunda oy kullanmasına ve diğer Layer 1 blok zincirlerin’deki Yield Farm’lardan para çekilmesine gerek kalmadan Solana blok zinciri üsütünde Yield Farm yapmalarına olanak sağlanacak. Parrot’un IDO’su, Solana’nın 14 eylüldeki kesintisi nedeniyle durma noktasına gelmişti. Ancak ekip, PRT staking, NFT‘ler ve ayarlanabilir faiz oranları üzerinde çalışmaya başlayacakları haberini verdiler.

Önümüzdeki günlerde Solanium, Boca Chica ve Solstarter gibi birçok proje Solana Launchpad‘lerinde başlatılacak. Bugün (18.09.2021) Solanium’da, merkeziyetsiz bir ETF platformu olan MatrixETF için Whitelist’deki kullanıcılara ön satış başlatıldı.

Ayrıca 16 Eylül’de Solana’da Larix adlı bir borç verme protokolü başlatıldı. 15 Eylül’den 17 Eylül’e kadar, Larix‘te kilitlenen toplam değer 1,7 milyon dolardan 119 milyon dolara yükseldi. Solana, Huobi Global ve Polygon projedeki yatırımcılar arasında yer alıyor.

Solanium’da piyasaya sürülen projelerden Flippies ise tükenmiş bir NFT penguen koleksiyonudur. Flippies 21 Eylül’de dağıtılacak.

Solana blok zincirinin büyümeye devam ettiği ve piyasadaki bu baş döndürücü hızda ağın tüm bu çeşitli projeleri sürdürme yeteneği, gelecekteki başarılarını belirlemenin iyi bir yolu olacaktır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.