DeFi Projesi Aave, Ethereum Tabanlı Twitter Alternatifini Bu Yıl Yayınlayacak!

Defi projesi Aave’nin kurucusu Stani Kulechov, Twitter’a alternatif olarak düşünülen Ethereum tabanlı yeni sosyal medya platformunun bu yıl başlayacağını söyledi.

Stani Kulechov, kullanıcıların yayınladıkları içerikten para kazanabileceklerini ve ağın kurallarını yönetebileceklerini de sözlerine ekledi.

Stani Kulechov ayrıca, “İçerik üreticilerinin hepsinin aynı zincir üstü sosyal grafiği ve verileri kullanarak yeni kullanıcı deneyimleri oluşturabilmesine ve aynı zamanda izinsiz bir şekilde izleyicilerine sahip olmaları gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Bilinen sosyal medya, Aave’nin ana ürününden tamamen farklıdır, yeni proje ise kullanıcıların akıllı sözleşmeler aracılığıyla ve otomatik bilgisayar kodu ile kripto para birimini ödünç vermesini veya ödünç almasını sağlar. Aave, DeFi Pulse verilerine göre şu anda sisteminden 10,92 milyar dolar geçen ve para miktarı açısından en büyük DeFi protokolüdür.

Kulechov, bu yeni projesiyle, sosyal medyaya özgü olduğunu düşündüğü sansüre karşı güvenlik açıkları ve kullanıcılardan ziyade platform yaratıcılarına fayda sağlayan sömürücü bir ödeme yapısı gibi sorunları çözmeyi umuyor.

Ayrıca Kulechov, Twitter kullanıcılarının şu anda kendi hedef kitlelerine “sahip olmadıklarını”, yani Twitter’da olanın Twitter’da kaldığını söyledi. “Twitter, tweetlerinizden ve paylaştığınız içerikten tüm geliri elde ediyor ve Twitter, hangi tweet’lerinizin algoritma aracılığıyla ilgi göreceğine karar veriyor” dedi.

Kulechov, “Günümüzde tweet veya retweet yaparsanız para kazanma yok ve ayrıca kendi hedef kitlenizin sahibi de değilsiniz yani bir platformdan diğerine geçerseniz sıfırdan başlamanız gerekir” dedi.

Dışarıda çok sayıda merkezi olmayan Twitter alternatifi var bu işe yarar mı?

Twitter’a merkezi olmayan alternatifler zaten var ama hiçbiri çıkmadı.

Örneğin Steemit, geçen yıl blockchain ağı Tron tarafından satın alındı – şirketin gösterişli kurucusu Justin Sun, satın almayı becerdikten sonra, birçok kullanıcı Hive adlı bir çatala başvurdu.

Yine EOS blok zincirinde çalışan Voice, hiçbir zaman ilgi görmedi ve onu inşa eden ve daha sonra terk eden Block.one’un arkasındaki CTO, Aralık ayında istifa etti. Platformun “sansür baskısından ayrı olmadığını” söyledi.

Kulechov, yeni projesinin farklı olacağını sözlerine ekledi. “Sonunda her içerik oluşturucu, takipçilerinin DAO’lar aracılığıyla yayınladıkları içerik türüne oy vermelerine izin verebilir” dedi. (DAO’lar veya merkezi olmayan özerk kuruluşlar, bir blok zinciri üzerinde çalışan yönetim kurulu benzeri kuruluşlardır.)

Aave sektörde büyük bir güçtür. Ancak, merkezi olmayan sosyal medyadaki rakiplerinin zaten yüzüstü düştüğü göz önüne alındığında, Ethereum tabanlı bir Twitter alternatifi gerçekten bir sonraki büyük şey olabilir mi?

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.